
У 2019 році Горіховий, або Третій, він же Хлібний, Спас українці відзначають 29 серпня, у четвер. Це — неперехідне свято, тобто відзначається в одну й ту ж дату з року в рік.
У народі це свято називають Горіховим Спасом, оскільки до цього дня достигали лісові горіхи та їх можна було заготовляти на зиму.
Третій Спас: історія свята
Третій Спас встановлений православною церквою на честь перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси й інші назви свята – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас.
За переказами, Ісус умив обличчя водою та потім витер рушником, на якому відбився його лик. Це рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едесси від смертельної хвороби, що сприяло поширенню там християнства.
Що не можна робити на Горіховий Спас
У цей день, як і в будь-яке інше церковне свято, не можна влаштовувати гучні гуляння, сваритися, лихословити, бажати комусь зла, адже воно може до Вас повернутися.
Під заборону на Третій Спас потрапляє й відмова у допомозі нужденним.
Пам'ятайте, що на Горіховий Спас не можна відмовлятися від роботи, оскільки це час збирання врожаю.
Крім того, наші предки вірили, що 29 серпня не можна ходити в ліс без оберега, адже там у цей день можна зустріти нечисту силу.

Традиції свята Третього Спаса
У давнину говорили: «Перший Спас — на воді стоять; другий Спас — яблука їдять; третій Спас — на зелених горах полотна продають», тому третій Спас ще називали «Спасом на полотнах», «Спасом на полотні», «Полотняним спасом». У цей день було заведено торгувати полотнами, полотнами.
29 серпня святять нові криниці. У це свято чистять до осені цілющі джерела, п'ють підземну воду, обходять колодязі колами, як би замикаючи теплу пору року.
Також на Хлібний Спас печуть пироги з нового хліба: «Третій Спас хліба припас». З третього Спаса починалася й заготівля лісових горіхів.
У цей день не проходили великі свята, оскільки починалася підготовка до завершення літніх польових робіт до настання дощів.
Ну, й пам'ятайте, що в це свято, як і будь-яке інше церковне, ходять до церкви і моляться, а також святять горіхи, яблука, мед, хліб.
Горіховий Спас: прикмети
У цей день відлітають журавлі, то на Покрову прийдуть морози
Грозовий і неспокійний серпень називають провісником довгої та теплої осені
Гарна погода 29 серпня – запасів вистачить на всю зиму, оскільки вона, за прикметами, буде короткою
Хороший врожай на горіхи у Третій Спас віщує гарний врожай хліба в майбутньому році
Привітання з Горіховим Спасом у віршах, прозі, картинках і листівках
***
Если хлебом кормят вас —
На пороге Третий Спас,
Хлебный Спас, Ореховый.
Пусть придёт с успехами,
Щедрым урожаем,
Всем, чего желаем.
В каждый дом пусть принесёт
Радости на целый год.

***
Нехай хліб нового врожаю буде смачним для тебе і твоїх близьких. Нехай Господь береже тебе й ти будеш завжди здоровий та веселий. Від усієї душі вітаю тебе з цим світлим святом і бажаю світла в душі, добра й миру в домі, щастя та успіху в житті.

***
Желаю щелкать, как орешки,
Все испытания судьбы.
Желаю в ежедневной спешке
Не забывать свои мечты.
Желаю урожай богатый
Собрать из добрых своих дел,
Улыбок, дружеских объятий,
Ведь Спас Ореховый приспел.

***
На порозі останній — Третій Спас і літо наближається до кінця. На столі освячений здобний хліб і цілісні горіхи. Попереду багата на врожай золотокоса осінь. Частування на столі, близькі люди поруч. Залишається побажати любові й бережи тебе, дорогий друже, Господь.

***
Прийшов Горіховий Спас,
Горіхів і хліба припас!
Урожай збираємо
І один одному бажаємо:
Щастя, радості, здоров'я,
Щоб ви до кожного з любов'ю
Ставилися і щоб вас
Всі поважали! В добрий час!

***
Хлібний Спас – світле свято. Свято літнього неба, чистої води та запашного хліба. Нехай здоров'я твоє буде міцно-горіховим, а життя хлібо-ситним. Бажаю тобі хорошого урожаю: снопів везіння, кошиків успіхів, мішків радості й повні засіки благополуччя.

***
С Ореховым Спасом, со Спасом вас Хлебным
Я поздравляю! И жить вам безбедно
Желаю всегда, и жить в мире со всеми,
Чтобы Господь даровал вам Спасенье!
