Церковне свято 2 квітня - традиції і заборони / pixabay.com

У п'яту неділю Великого посту, 2 квітня, православні віруючі відзначають важливе церковне свято - пам'ять преподобної Марії Єгипетської, однієї з найбільш шанованих святих у християнстві. Також сьогодні день пам'яті мучениці Фотини Самарянині, яка напоїла Ісуса водою з колодязя.

Сьогодні відзначається народне свято 2 квітня 2023 - Фотинія Криничниця.

Церковне свято 2 квітня - день пам'яті Марії Єгипетської

Марія народилася Єгипті, в середині V століття. Коли їй було 12 років, вона пішла з дому і стала блудницею. Так, в розпусті й гріху, жила 17 років, поки разом з групою паломників не потрапила в Єрусалим. Там вона спробувала зайти в храм Гробу Господнього, але невідома сила не пустила її. Тоді Марія почала молитися перед іконою Богородиці в притворі храму і змогла зайти до церкви. Коли вийшла, то почула голос: "Якщо перейдеш за Йордан, то знайдеш блаженний спокій". 

Відео дня

Марія прийняла причастя, перейшла Йордан і оселилася в пустелі, де в повній самоті й молитві провела 47 років. Перші 17 років її переслідували пристрасті і спогади про минуле життя, але свята зуміла впоратися з ними. Єдиним, хто бачив Марію, був ієромонах Зосима - він пішов у пустелю для посту і молитви і зустрів її там. Марія попросила прийти через рік і причастити її на іншому березі Йордану. Коли Зосима прийшов через рік, то побачив святу на протилежному березі - вона пішла до ієромонаха по воді, як по суші, причастилася і таким же чином повернулася назад в пустелю. Коли Зосима повернувся ще через рік, то знайшов тіло преподобної і напис, що просив її поховати. Ієромонах велів левові вирити могилу і виконав волю.

Марія Єгипетська вважається покровителькою жінок, що каються.

Церковне свято 2 квітня - день пам'яті мучениці Фотини Самарянині

Фотина (Світлана) народилася і жила в Самарії (зараз це історична область Ізраїлю). В Євангелії про неї розповідають як про жінку, до якої звернувся Ісус і попросив попити води з колодязя Якова. У розмові з Фотіною Ісус сказав їй: "Той, хто п'є воду цю, зажадає знову, а хто буде пити воду, яку Я дам йому, той не буде жадати довіку; але вода, яку Я дам йому, стане в ньому джерелом води, що тече в життя вічне". Після Спаситель розповів жінці, що він - Месія. Фотіна повернулася в селище і розповіла, що зустріла Христа і увірувала в нього. Після цього вона стала проповідувати благу звістку, сини її теж стали християнами і, навіть будучи на високих посадах, поширювали віру. За це їх судили, піддали тортурам і кинули в темницю. 

Фотіна ж постала перед судом за те, що навернула у віру дочку імператора і її служниць. Святу та інших християнок хотіли спалити, але вогонь не приніс їм ніякої шкоди. Тоді мучениць катували і теж кинули в темницю з отруйними зміями - але і там вони вижили. Через три роки всіх мучениць і синів Фотіни стратили. 

Прикмети на 2 квітня

Прикмети на 2 квітня / pixabay.com

Прикмети цього дня говорили про погоду, яка буде далі:

  • якщо сьогодні дощ - восени буде багато грибів;
  • небо зоряне в цей день - тепло прийде нескоро;
  • хмари йдуть проти вітру - чекай швидкі опади;
  • багато талої води - в травні буде багато трави.

Також 2 квітня спостерігали за птахами: якщо вони в'ють гнізда на сонячній стороні, то літо буде холодним.   

Що можна робити 2 квітня

У цей день особливо шанували колодязну воду - вважалося, що вона стає цілющою. Свіжою водою обов'язково вмивалися, щоб вилікуватися від недуг, а також поливали город і окропляли дім, позбавляючись від хвороб і привертаючи удачу.

Що сьогодні не можна робити

Сьогодні не можна готувати на вчорашній воді - покинуть сили. Заборонено давати свіжу воду чужим людям - тільки вчорашню. Також не варто лаятися і злословити - триває Великий піст.

Вас також можуть зацікавити новини: