
У православних триває Великий піст 2025, третя неділя якого є особливою. Сьогодні, 23 березня, у вірян настає Хрестопоклонна неділя 2025. Цей день введений для зміцнення духу та шанування Хреста як символу спасіння. А в українських традиціях із ним пов'язано кілька звичаїв.
Ми розібралися, що таке Хрестопоклонна неділя, як щасливо її провести і чого не можна робити.
Що означає Хрестопоклонна неділя
Хрестопоклонна неділя великого посту присвячена Животворному Хресту Господньому, на якому був розп'ятий Ісус. У християнстві ця святиня вважається символом воскресіння, спокути гріхів, духовної стійкості та перемоги над смертю. Своєю смертю Христос освятив Хрест і надав йому високого сенсу.
У Хрестопоклонну неділю в церквах проводиться особлива служба на честь Хреста Господнього. Священики прикрашають квітами хрест і виносять у центр храму, після чого починається богослужіння. Протягом наступного Хрестопоклонного тижня (з 24 до 30 березня) святиню ще оспівуватимуть тричі.
Символічно цей день вважається серединою Великого посту. Половина важкого періоду позаду і вже не за горами Великдень. Ця думка втішає вірян і дає сил постити далі. Кожен православний може помолитися про зміцнення віри, силу духу, покаяння в гріхах.
Що не можна робити на Хрестопоклонну неділю
Заборони сьогодні такі самі, як і в інші дні Великого посту. У Хрестопоклонну неділю не можна:
- порушувати піст (якщо це не вимагається за станом здоров'я);
- переїдати;
- пити спиртне;
- шумно веселитися, влаштовувати вечірки, грати весілля;
- піддаватися шкідливим звичкам.
Особливо тяжким гріхом у Хрестопоклонну неділю вважається гординя та осуд інших. Усім вірянам варто пам'ятати, що кожна людина несе свій хрест, і лише Господь може судити чужі вчинки.
Як відзначається Хрестопоклонна неділя в Україні
У наших предків цього дня було заведено випікати печиво і булочки (виключно пісні) у формі хреста. Випічку роздавали всім рідним, а залишки крихт додавали до насіння під час посадки. Селяни вірили, що такі рослини дадуть гарний урожай.