
Щорічно 28 липня за старим українці відзначають День хрещення Русі, на честь найважливішої релігійної події в нашій історії. У церквах у це свято відбуваються богослужіння на честь князя Володимира Великого. А у 2022 році за рішенням Верховної Ради цього дня було встановлено свято День української державності.
День Хрещення Київської Русі - дата свята
День хрещення Русі за старим (юліанським стилем) святкується 28 липня. За новим церковним календарем торжество настає 15 липня. Свято було встановлено 2008 року за указом Віктора Ющенка. Дата самої події невідома, і навіть точний рік історики поки не встановили. За найпопулярнішою версією Русь хрестили в 988 році, але є й інші теорії.
Як хрестили Київську Русь
Київський князь Володимир Великий довгий час був язичником, як і всі правителі Русі. Однак за час правління він зрозумів, що язичницька релігія себе вичерпала. На той час християнство прийняли багато розвинених сусідніх країн, зокрема й Візантія - найвпливовіша країна на континенті. Хрещення Русі зміцнило б зв'язок із європейськими сусідами.
Згідно з "Повістю временних літ", до свого хрещення Володимир провів "випробування вір". Він зустрівся з представниками ісламу, юдаїзму та християнства, і вислухав їхні аргументи. Саме остання релігія найбільше припала йому до вподоби.

Князь Володимир прийняв хрещення в Києві. Одночасно з цим обрядом він також організував хрещення жителів столиці в місці впадання річки Почайни в Дніпро. Поступово християнство поширилося іншими містами країни.
Хрещення Русі не пройшло безкровно. Не всі люди добровільно відмовлялися від язичництва і переходили в християнство. Паралельно з хрещенням протягом багатьох років духовенство знищувало культові споруди і боролося з дохристиянськими звичаями. Однак багато язичницьких традицій збереглися в народі й дійшли до наших днів.
Історик і релігієзнавець Ігор Козловський розповів про причини хрещення Русі:
Чому Русь прийняла хрещення? Це сталося під сильним впливом Візантії. Київській Русі потрібна була підтримка християнської Візантійському імперії. І чому християнство? Тому що це відносини з близькими сусідами в Європі, і на Балканах, і на території Малої Азії. Християнство допомогло налагодити відносини з Європою і об'єднати племена Русі. А ми знаємо, що вже в християнстві вже зникає ідея етносів, а головне - це вибір вже не етнічний, а конфесійний. І тому рішення приймати християнство як об'єднавчу силу - було у Володимира свідоме.
Зрозуміло, що це був непростий процес. І довгий час ми знаємо, що величезні території не були християнізовані. Території сучасної північної Росії стали релігійними тільки через 100-150 років після початку християнізації.
Цікаві факти про хрещення Русі і свята
Християнізація Русі пов'язана з такими цікавими фактами:
- Володимир Великий не був першим, хто намагався поширити християнство в країні. Першу таку спробу приписують князям Аскольду і Діру у 860-их роках.
- Деякі країни Європи долучилися до християнства вже після Київської Русі - це Ісландія, Литва, Норвегія та Швеція.
- Володимир Великий - не перший правитель Русі, який прийняв християнство. До нього християнкою стала його бабуся княгиня Ольга. Уся її свита та її син Святослав продовжували бути язичниками.
- До прийняття християнства князь Володимир вів розпусне життя і багато разів одружувався.
- Доказами хрещення Русі є архітектурні знахідки. Могили 10-12 століть містили ікони та хрести, з якими ховали померлих.
- Із хрещенням у Київській Русі почала стрімко розвиватися культура - з'явилася кирилична писемність, перші письмові пам'ятки, нові форми мистецтва. Населення стало грамотнішим.
Рішення хрестити Русь безумовно було дуже важливим для розвитку країни. Відтоді багато православних церков у це свято влаштовують особливі богослужіння і дзвенять у дзвони.