День Хрещення Русі-України / картина в. Васнецова

Наприкінці липня в Україні відзначається свято, присвячене одній з найважливіших подій в історії Київської Русі. У цей день православна церква згадує хрещення Русі київським князем Володимиром Великим. Офіційно свято називається День Хрещення Київської Русі-України.

День Хрещення Київської Русі - дата свята

Свято відзначається щорічно 28 липня в день церковної пам'яті князя Володимира, зарахованого до лику святих. Встановлено це свято указом Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року. Точний день і навіть рік реальної події не відомий. Більшість істориків вважають, що Русь прийняла хрещення в 988 році, але є й інші версії.

Як хрестили Київську Русь

Князь Володимир Святославович до 30 років був язичником. Під час свого правління він зрозумів, що релігія з багатобожжям вичерпала себе. Тому Володимир прийняв християнство з Візантії, адже Візантія була найрозвиненішою і найсильнішою країною континенту. Прийняття християнства на Русі сприяло б розвитку країни і зміцненню зв'язку з європейськими країнами.

Згідно "Повісті временних літ", до хрещення князя Володимира відбувалося "випробування вір". Він прийняв у себе посланців від ісламу, юдаїзму і християнства. Саме остання релігія найбільше припала йому до вподоби.

Хрещення Русі свято / фото ua.depositphotos.com

Масове хрещення жителів міста відбулося при впадінні річки Почайни в Дніпро. Після Києва православ'я прийняли інші міста Русі. Не всі жителі відразу відмовилися від своїх традицій. Язичницькі звичаї викорінювалися ще кілька століть, а багато з них дожили до наших днів.

Історик і релігієзнавець Ігор Козловський розповів про причини хрещення Русі:

Чому Русь прийняла хрещення? Це сталося під сильним впливом Візантії. Київській Русі потрібна була підтримка християнської Візантійському імперії. І чому християнство? Тому що це відносини з близькими сусідами в Європі, і на Балканах, і на території Малої Азії. Християнство допомогло налагодити відносини з Європою і об'єднати племена Русі. А ми знаємо, що вже в християнстві вже зникає ідея етносів, а головне - це вибір вже не етнічний, а конфесійний. І тому рішення приймати християнство як об'єднавчу силу - було у Володимира свідоме.

Зрозуміло, що це був непростий процес. І довгий час ми знаємо, що величезні території не були християнізовані. Території сучасної північної Росії стали релігійними тільки через 100-150 років після початку християнізації.

Цікаві факти про хрещення Русі і свята

  • Першою спробою впровадження православ'я було "Фотієво хрещення" в 867 році.
  • Першим правителем Русі, який прийняв християнство, стала княгиня Ольга - бабуся Володимира Великого.
  • Кілька країн Європи прийняли хрещення пізніше Київської Русі. Це були Ісландія, Норвегія і Швеція. Остання довго вважалася язичницькою і варварською країною.
  • До прийняття християнства князь Володимир вів розпусне життя і багато разів одружувався.
  • Багато православних церков в це свято влаштовують особливі богослужіння і дзвенять в дзвони. 
  • Деякі історики критикують це свято за спроби впихнути в історичне минуле українську націоналістичну повістку.

Вам також може бути цікаво: