
Великий піст - найдовший і найважливіший піст в церковному календарі. Він триває 49 днів і закінчується Великоднем. Цей пост приурочений до багатоденних поневірянь Ісуса в пустелі, коли він відмовлявся від їжі і води, щоб стати ближче до Бога. Тому і віруючі під час посту доводять силу своєї віри, попри весняний достаток їжі.
- Великий піст 2022: дата початку і кінця
- Великий піст 2022: значення і християнська суть
- Що не можна їсти у Великий піст
- Що не можна і потрібно робити під час посту
- Кому дозволено не постити
Раніше ми публікували календар постів на 2022 рік.
Великий піст 2022: дата початку і кінця
Дати Великого посту змінюються щороку і залежать від Великодня. Великдень, своєю чергою, залежить від місячного календаря. Великдень 2022 святкується 24 квітня. Великий піст, відповідно, триватиме з 7 березня по 23 квітня.
Кожен тиждень посту має свою назву і різні обмеження. Найсуворішими вважаються 1 і 7 тижні. У ці дні старанні віруючі їдять лише раз в день або зовсім голодують.
Великий піст 2022: значення і християнська суть
Як повідомляє ректор Відкритого православного університету Георгій Коваленко, цей пост є суворим і покаянним. Він присвячений темі каяття.
Це піст суворий з точки зору духовних практик і є, якщо можна так сказати, покаянним постом. Цей пост, на відміну від всіх інших, більш орієнтований на тему каяття. Перші 40 днів посту означають описані в Євангеліє 40 днів посту Ісуса, які він провів у пустелі, щоб навчитися протистояти дияволу. Також 40 років богообраний народ виходив з єгипетського рабства, йшов до землі обіцяної.
Історично Великий піст є практикою підготовки до хрещення, повідомляє Георгій Коваленко. Тобто ті, хто готувався до хрещення, 40 днів постили. А потім разом з ними почала постити і церква.
Великий піст не потрібно сприймати як тортури або покарання. Це підготовка до світлого свята Великодня і духовне очищення від гріховних дій і думок. Під час посту людина вчиться покаянню і дисципліні.

Що не можна їсти у Великий піст
Як і під час будь-яких постів, у Великий піст заборонені продукти тваринного походження. У понеділок, середу і п'ятницю також заборонено їсти термічно оброблені продукти - дозволяються тільки сирі овочі і фрукти, горіхи і хліб (сухоїдіння). А в перший і останній тижні посту можна їсти тільки необроблену їжу.
Під час посту заборонені:
- яловичина;
- риба і морепродукти (крім Вербної неділі);
- молоко і молочні продукти;
- алкоголь (крім вихідних);
- їжа з додаванням рослинної олії (у вівторок, четвер).
Що не можна і потрібно робити під час посту
Читайте такожКоли хрестити дитину у 2022 році: найкращі дати для здійснення таїнстваЯк повідомляє священик Георгій Коваленко, під час посту крім харчових обмежень також заборонено веселиться і робити речі, які заважають духовному зростанню. Кожна людина сама визначає, що шкодить її особистості, і відмовляється від цього в пост.
Наприклад, під час посту важливо обмежувати споживання інформації, оскільки ми вивчаємо багато зайвого і шкідливого. Тому нам треба навчитися вибирати серед потоку те, що дійсно корисно для душі в цей момент.

Важливо також обмежувати себе в споживанні. Не потрібно шукати і купувати речі, які нам не потрібні. Постарайтеся також свідомо ставитися до екології під час посту, радить Георгій Коваленко.
У Великий піст не можна:
- брехати;
- піддаватися шкідливим звичкам;
- мати подружню близькість;
- шумно веселитися;
- сваритися і лаятися матом;
- грати весілля.
Корисно для душі під час посту робити добрі вчинки, допомагати бідним і нужденним, подавати милостиню. Постарайтеся бути добрішими до людей. Частіше відвідуйте церкву і беріть участь в богослужіннях.
Кому дозволено не постити
Духовних бмеженьв піст повинні дотримуватися всі віруючі, але деякі люди можуть не дотримуватися обмежень в їжі, якщо не дозволяє здоров'я.
Дозволено не постити дітям, вагітним і годуючим жінкам, людям з важкими і хронічними хворобами. Також можуть не дотримуватися посту літні люди зі слабким здоров'ям. Якщо ви сумніваєтеся, чи повинні дотримуватися посту - порадьтеся зі своїм священником.