
Єфрем народився в Месопотамії, був вихований в благочесті і любові до Бога. У ранніх літах пішов в пустелю і став вести чернечий спосіб життя. За це Господь благословив його даром премудрості - промови Єфрема були настільки солодкими, що народ слухав його, не сумніваючись в істині сказаного.
Такий дар був уготований Єфрему з дитинства - батьки його одного разу бачили сон, в якому на язику сина розпустилися гілки, пахучі квітами і піднімалися вони до самих небес. І вже в той час, коли Єфрем жив у пустелі, один зі святих старців теж бачив сон, в якому чоловік-небожитель шукав людину, якій можна передати сувій зі Священним Писанням.
Святий Єфрем народився під час царювання Костянтина Великого і дожив до царювання Феодосія Великого. За своє життя він здійснив безліч богоугодних діянь і врятував тисячі душ, а потім мирно відійшов у Царство Небесне.
На честь пам'яті святого сьогодні відзначається народне свято 10 лютого - Єфремов день.
Православне свято 10 лютого - день пам'яті Єфрема Печерського
Відомо, що в молодому віці Єфрем служив при дворі князя Ізяслава. Через кілька років все мирське йому остогидло, він прийняв чернечий постриг і пішов в Антонієву печеру. Потім подорожував до Константинополя, де вів подвижницьке життя в одній з обителей.
Незабаром був викликаний до Києва і поставлений єпископом Переяславським. За час свого служіння Єфрем прославився, як благочестивий чоловік, який не шкодує сил і грошей на нужденних. Наприклад, саме Єфрем Печерський побудував лікарні, де можна було отримати безкоштовне лікування. Помер святий в 1098 році.
Прикмети 10 лютого

- сильний вітер в цей день - рік буде сирим і холодним;
- дим стелиться низько по землі - чекати снігопаду;
- вбити комахи в будинку - розлютити домовика;
- піти на риболовлю 10 лютого - до багатого улову.
Що сьогодні не можна робити
Православна церква в цей день категорично забороняє сваритися і лаятися. Такої ж думки дотримувалися і наші предки - вважалося, що конфлікти 10 лютого турбують Домовика і він може почати шкодити господарям.
Що можна робити 10 лютого
Слов'яни цю дату називали "Іменини Домовика". Жінки прибирали в будинку особливо ретельно, ні в якому разі не вимовляючи матюків. Приступаючи до трапези, потрібно було поставити на стіл порцію частування для "сусіда", щоб задобрити його. Існувало повір'я - дівчатам після полудня потрібно багато виглядати в дзеркало. Такий ритуал забезпечить довгу молодість і красу.