19 липня 2025 - яке сьогодні церковне свято в Україні / ua.depositphotos.com

19 липня згідно з новим календарем української церкви згадують преподобну Макрину - сестру святителя Василія Великого. У народі цей день вважався особливим, з ним пов'язано багато прикмет і традицій. Що можна і не можна робити 19 липня, яких народних звичаїв дотримуватися і яке сьогодні церковне свято за старим стилем - у матеріалі.

Що за свято сьогодні церковне в Україні - дата в новому і старому календарі

19 липня (1 серпня за старим стилем) у православній церкві згадують преподобну Макрину, сестру святителів Василя Великого і Григорія Нісського.

Макрина жила в IV столітті в Каппадокії. Вона була зі знатної та благочестивої родини. За легендою, перед її народженням матері з'явився ангел і сказав, що доньку треба назвати Феклою - на честь святої первомучениці. Батьки так і зробили, але в родині Феклу звали Макриною, як її бабусю.

Відео дня

З ранніх років Макрина вивчала Святе Письмо, ходила до церкви, а після смерті свого нареченого вирішила присвятити життя Богу. Також вона піклувалася про дев'ятьох молодших братів і сестер. Коли їхній батько помер, то Макрина з матір'ю пішли в монастир - там вони прийняли чернечий постриг, а дівчина незабаром стала настоятелькою обителі.

Відомо, що преподобна Макрина мала дар чудотворення: за її молитвами під час голоду в монастирі з'являлася пшениця, також вона зцілювала хвороби, виганяла бісів і вміла передбачати майбутнє.

Яке сьогодні церковне свято в Україні відзначають ще:

  • вшановують преподобного Дія Константинопольського, ігумена;
  • преподобного Паїсія Києво-Печерського;
  • благовірного князя Стефана і матері його княгині Милиці, правителів Сербських;
  • згадують обрітення мощей преподобного Серафима, Саровського чудотворця.

Раніше ми також розповідали, яке церковне свято сьогодні відзначають віряни згідно зі старим календарем - цього дня вшановують преподобного Сисоя Великого.

Про що просять у святої Макрини, традиції дня і що не можна робити сьогодні

До преподобної Макрини звертаються з молитвами про здоров'я для себе і близьких, просять про мир, благополуччя, щасливе сімейне життя і допомогу у вихованні дітей.

У народі день прозвали Мокрини і пов'язували його з дощами та грозами, які часто починалися саме з цього часу. За традицією сьогодні добре займатися домашніми справами: робити прибирання, прати, прасувати, мити вікна. Також цього дня, якщо немає дощу, можна йти збирати ягоди, гриби та цілющі трави.

Доброю прикметою дня вважається дати притулок коту, що приблудив, - його вважають вісником щастя й удачі. І навпаки: якщо хтось прожене тварину, то ризикує втратити благополуччя, достаток і гармонію в родині.

Кажуть, що той, хто сьогодні випадково потрапить під дощ, буде здоровий цілий рік.

Цього дня церква закликає уникати лайки та лихослів'я, не слід сваритися, заздрити, скупитися, пліткувати, мститися і сумувати. Не можна відмовляти в допомозі ні людині, ні тварині.

За народними прикметами сьогодні заборонено вживати алкоголь - за повір'ям, цього дня його "наливає" нечиста сила, тому може призвести до згубної звички. Не рекомендується солити огірки і квасити капусту - не стоятимуть.

Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають у народному календарі.

Прикмети на 19 липня - якими будуть осінь і врожай

Чому сьогодні потрібно потрапити під дощ - прикмети 19 липня / freepik.com

Здавна за погодою на Мокрину судили про осінь і майбутній урожай:

  • день ясний і сухий - ще 6 тижнів буде без дощів;
  • похмуро і сиро - півтора місяця буде негода;
  • який день сьогодні, такою й осінь буде: сонячно - до довгого бабиного літа, дощитиме - до сирої та прохолодної погоди;
  • зранку тепло і день без опадів - до багатого врожаю.

Сон, що наснився в ніч на 19 липня, вважається віщим і віщує удачу.

Вас також можуть зацікавити новини: