Яке церковне свято сьогодні, 2 травня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

2 травня за новим церковним календарем згадують святого Афанасія Великого, архієпископа Олександрійського, а також перенесення мощей благовірних князів Бориса і Гліба. Цього ж дня - Великий четвер, або Чистий четвер. Про традиції та прикмети 2 травня, що відзначають у церкві за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.

2 травня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідних) змістилися на 13 днів раніше. Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів. 

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Відео дня

2 травня за новим стилем (15 травня - за старим) - день пам'яті святого Афанасія Великого, архієпископа Олександрійського. Цього ж дня відбулося перенесення мощей благовірних князів Бориса і Гліба.

Афанасій народився близько 297 року в місті Олександрії. Він був із сім'ї благочестивих християн, йому дали гарну освіту, і хлопчик із малих років вивчав Святе Письмо.

Одного разу стався випадок: Афанасій грався з однолітками і, граючись, вони з хлопцями вирішили хрестити своїх друзів-язичників. Афанасія обрали "єпископом", і він провів "обряд хрещення". Весь цей час за ними з вікна спостерігав Олександрійський патріарх Олександр. Він попросив, щоб до нього покликали дітей із батьками, поговорив із ними і з'ясував, що обряд під час гри діти провели за всіма правилами. Тому патріарх визнав хрещення дійсним.

Згодом Афанасія приєднали до кліру, пізніше висвятили в сан диякона, і він супроводжував патріарха Олександра 325 року на I Вселенський Собор у Нікеї.

Після смерті Олександра Афанасій став його наступником. На новій посаді він зазнав чимало гонінь, але, незважаючи ні на що, продовжував твердо відстоювати віру і виступав проти аріанської єресі. Був час, коли Афанасій залишився єдиним православним єпископом - усі інші ухилилися в єресь. Помер патріарх у віці 76 років, залишивши після себе праці на захист православ'я.

***

Борис і Гліб (у хрещенні Роман і Давид) - молодші сини великого київського князя Володимира Красне Сонечко, а також брати Ярослава Мудрого і Святополка Окаянного.

Борис народився 986 року, Гліб - 990-го. Від батька молоді князі отримали землі: Борису дали в княжий уділ Ростов, а Глібу - Муром. Як і батько, брати вели благочестивий спосіб життя, знали Святе Письмо, але стали жертвами міжусобиці. У 1015 році князь Володимир покликав Бориса до Києва і довірив йому свою дружину - Борис вирушив у похід проти печенігів. У цей час Володимир раптово помер. У Києві залишився його старший син, Святополк - він побоювався, що Борис претендуватиме на княжий престол. Але Борис сказав, що не воюватиме за владу і розпустив військо. Святополк не повірив і підіслав до брата вбивць - Бориса вбили під час ранкової молитви.

Розправився Святополк і з братом Глібом, який вважав за краще померти, але не піднімати руки на брата. Борис загинув у віці 29 років, Глібу було 25 років.

Через кілька років інший син Володимира, князь Ярослав, розбив дружину Святополка, і той утік до Польщі. Ярослав побудував у Вишгороді біля Києва храм на честь убитих братів і переніс туди їхні мощі.

Благовірні князі Борис і Гліб - перші канонізовані святі. Їх називають князями-страстотерпцями, бо вони загинули не за віру, а за те, що проявили беззлобність і виконували Божі заповіді. Їхні мощі вважаються чудотворними - відомо шість випадків зцілення на їхній могилі.

Борису і Глібу моляться про одужання від хвороб, особливо від сліпоти і хвороб ніг, просять приборкати ворожнечу і злість, допомогти захисникам України і зберегти мир у родині.

Свято 2 травня за старим стилем - день пам'яті преподобного Іоанна Печерника і Великий четвер.

Про що говорять прикмети на 2 травня

2 травня - прикмети сьогоднішнього дня / pixabay.com

У народному календарі 2 травня - свято Бориса і Гліба. Прикмети дня говорять про те, якою буде погода в травні та влітку:

  • спекотне сонце цього дня - до гарної погоди;
  • вітряно і холодно - буде прохолодним усе літо;
  • сонце особливо гарне на заході - літо буде сухим;
  • збирається гроза - чекай негоду на кілька днів.

2 травня слухають, чи не чути спів солов'я: якщо він заспівав, то літо настане раніше за календар.

Що можна робити 2 травня

2 травня за новим і старим календарем - Великий четвер, або Чистий четвер. Цього дня згадують, як під час Таємної вечері Христос дав апостолам хліб і вино і сказав: "Це є тіло Моє, і ця є кров Моя". Після цього він з учнями пішов у Гетсиманський сад помолитися, де його зрадив Іуда Іскаріот.

Зранку в Чистий четвер ідуть до церкви, де сповідуються і причащаються, за можливості відвідують службу і ввечері. У храмах у Великий четвер відбувається особлива служба "Дванадцяти страсних Євангелій", на якій згадують про страждання Господа.

Цього дня заведено готуватися до Великодня - пекти паски, фарбувати яйця, а також робити генеральне прибирання в оселі та купатися, зазвичай це роблять на світанку.

Народні прикмети радять цього дня, підмітаючи в хаті, мести не до порога, а від порога до центру, щоб зберегти достаток і благополуччя. Також одна з прикмет Чистого четверга - потрібно тричі перерахувати всі гроші в домі, на світанку, опівдні та на заході сонця. Вважається, що таким чином можна привернути гроші у дім.

Що не можна робити 2 травня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити - сваритися, з'ясовувати стосунки і провокувати конфлікти, відмовляти в допомозі, веселитися. У церкві не проводять вінчання і таїнство хрещення - тільки урочисті служби.

Народні прикмети забороняють цього дня давати гроші в борг - можна відігнати удачу від того, хто дає.

Раніше ми докладно розповідали, чому Страсний тиждень вважається одним із найважливіших у церковному році, а також значення і заборони кожного дня.

2 травня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Афанасій, Борис, Гліб, Зоя, Михайло, Роман, Давид.

Вас також можуть зацікавити новини: