
Помідори стоять красиві і зелені, і з кожним днем ростуть все вищі та товщі, але плодів на них щось не бачити. Знайома картина? Це - жируючі томати. Якщо вчасно не скорегувати догляд за ними, то урожай буде мізерним. Що зробити, щоб помідори не жирували - розповідаємо в матеріалі.
- Як виглядають жируючі томати
- Чому томати жирують
- Що зробити, щоб помідори не жирували
- Як зупинити ожиріння томатів
Як виглядають жируючі томати
Здорові та надзвичайно красиві зовні кущі без плодів - це томати, які жирують. Відрізнити їх від нормальних просто за зовнішнім виглядом:
- товсті й довгі стебла;
- велике темно-зелене листя;
- багато пасинків;
- кучерява верхівка;
- бліді квіточки і бутони, які обсипаються;
- китиць багато, а плодів практично немає;
- дрібні плоди.
В основному томати жирують в теплиці, але траппляється, що і на грядці.
Чому томати жирують
Є кілька причин, чому жирують помідори в теплиці:
- Вони густо посаджені
Томати не люблять тінь і, якщо посадка дуже загущена і до них не потрапляють сонячні промені, то рослини починають нарощувати зелену масу - щоб компенсувати брак світла. Це відбивається на врожаї.
- Невідповідна температура
Оптимальна для томатів температура - +22-24°С вдень і +16-18°С вночі. Якщо томатам холодно, наприклад, температура нижче +10°С, то припиняється дозрівання пилку. І, як результат, помідори не запилюються. Якщо дуже жарко - понад +30°С, то квітки (і зав'язі) будуть обсипатися.
- Багато добрив
Якщо в грунті багато азоту, то зелена маса помідорів буде розвиватися бурхливо, а квітів і бутонів буде мало. Мало вуглекислого газу в повітрі - теж одна з причин жирування.
- Занадто часті поливи
Помідори не люблять, коли дуже волого - у них і в цьому випадку буде рости бадилля, а плодоношення воно буде пригнічувати. Також при частих поливах слабшають коріння рослин - їм не потрібно шукати вологу на глибині.
Що зробити, щоб помідори не жирували
В першу чергу потрібно скорегувати догляд за ними:
- дотримуйтесь необхідної відстані при посадці томатів, а якщо світла все одно мало, то потрібно помити вікна в теплиці або протерти плівку;
- якщо зав'язей немає, тому що на вулиці холодно (і теплиця не опалюється) - потрібно чекати, коли потеплішає;
- слідкуйте, щоб в теплиці не було застою повітря - провітрюйте її і не закривайте навіть на ніч, якщо стоїть тепла погода, або залишайте кватирки в інший час;
- поставте в теплиці ємність, в якій ви зброджуєте траву для добрива - з неї буде виділятися вуглекислий газ, який необхідний помідорам;
- скоротіть поливи - можна сміливо не поливати тиждень, щоб земля просохла в глибину на 5 см.
Далі поливайте рідко, але добре: на суглинному грунті - 1 раз в тиждень, на піщаному - раз в 5 днів. Під кожен кущ потрібно виливати 15 л води, але тільки під корінь. Оптимальна температура води- + 20°С .
Порада: спробуйте мульчувати грунт сіном або соломою, тоді земля буде довше зберігати вологу і поливати доведеться рідше.
Раніше ми розповідали, як часто і правильно поливати помідори, щоб зібрати багатий урожай.
Що робити, якщо томати перегодували азотом - просто припиніть підгодовувати помідори пташиним послідом, коров'яком, компостом, трав'яними настоями, а також сечовиною, гноєм і селітрою.
Помідори на городі жирують рідше, ніж в теплиці, але якщо це трапляється - то з тих же причин.
Як зупинити ожиріння томатів
На помідорах, які жирують, потрібно зробити наступне:
- видалити або обрізати нижнє листя і обрізати наполовину жируюче листя;
- прищипнути верхівку в липні-серпні - так ви зупините ріст рослини;
- видалити пасинки;
- підгодувати фосфатно-калійними добривами - наприклад, взяти монофосфат калію з розрахунку 1 ст. л. на 10 л води;
- зробити ручне запилення, якщо помідори не можуть самі запилитися через вологість - для цього слід акуратно струсити кущі, щоб змішався пилок; робити це краще вранці.
Є ще один працюючий метод проти жирування, хоча він і ризикований - потрібно обережно потягнути кущ вгору, щоб надірвати дрібні корінці. Таким чином азот буде засвоюватися повільніше, а коріння скоро відновиться.