Психолог наголошує, що важливо чути, про що нам сигналізує партнер та бути уважнішим до нього / фото ua.depositphotos.com

Зрада – це одна з найрозповсюдженіших причин розставання пар. Часто люди йдуть на цей жахливий та болісний для їхніх коханих крок через серйозні проблеми у стосунках. Однак бувають випадки, коли зраджують навіть перебуваючи у здорових взаєминах. Американський психолог Марк Треверс пояснив, чому так відбувається.

На порталі Psychology Today фахівець він зазначив, що невірність не завжди є симптомом розпаду або емоційного відчуження. Експерт назвав чотири причини, які спонукають людей зраджувати – навіть коли здається, що стосунки щасливі. 

Пошук нових емоцій

За словами Треверса, романтика та кохання на початку стосунків активує виділення гормону дофаміну. Люди у цей період відчувають сплеск енергії, захоплення, ейфорію.

Відео дня

"На жаль, наш мозок не створений для того, щоб зберігати такий рівень збудження надовго. З часом стимул – навіть той, що приносив багато радості – стає менш збуджуючим. Ми адаптуємося", – зазначає психолог.

Коли емоційна новизна зникає, деякі люди починають шукати її знову. Вони хочуть отримати нові емоції та роблять це поза межами своїх стосунків. Це не завжди свідома зрада чи злі наміри. Часто це спроба повернути гостроту почуттів, якої давно не було в їхній буденності.

Надмірна емоційна близькість з партнером

На перший погляд, зради у щасливих стосунках, де є щирі почуття, здаються дивним явищем. Але для деяких людей саме надмірна емоційна близькість з партнером є тригером. Деякі люди бояться надмірної залежності від свого коханого та емоційного оголення.

У такому випадку зрада стає своєрідною "втечею" – спробою повернути контроль, відновити автономію або навіть неусвідомлено саботувати зв’язок, який здається занадто глибоким і небезпечним.

"Парадоксально, але іноді ми зраджуємо, не тому що відчуваємо себе далекими від партнера, а тому що надто близькі. Занадто тісний зв’язок змушує деяких людей почуватися вразливими або обмеженими", – пише експерт.

Втрата ідентичності та бажання відновити індивідуальність

У довготривалих стосунках часто виникає ефект "злиття": рутини партнерів переплітаються, з’являється спільне коло знайомств, однакові звички, спільна професія чи цілі. Це може бути зручно й гармонійно, але водночас інколи це лякає тих, хто цінує власну ідентичність.

Треверс вказує, що зрада може бути не про відсутність любові, а про прагнення повернути собі відчуття власної унікальності, самореалізації та незалежності. Він пояснив: "У міру того, як стосунки стають все більш інтегрованими, люди можуть ставити собі запитання: "А ким я є поза ими?" У спробі відповісти на це запитання вони іноді шукають зовнішніх романтичних досвідів".

Саботаж себе, коли людина думає, що не гідна щастя

Йдеться про внутрішню нездатність дозволити собі щастя. Деякі люди мають переконання про те, що вони негідні кохання, що їх завжди покинуть або що стабільність – це ілюзія. У таких випадках зрада стає формою самосаботажу.

"Несвідомо вони створюють ситуацію, яка підтверджує їхній страх: "Я не здатний побудувати та зберегти хороші стосунки". Це болісно, але часто – несвідомо", – додав фахівець.

Він каже, що така поведінка може стати наслідком болісного минулого досвіду у стосунках та психологічних травм. Якщо людину недооцінювали в минулому, їй може здаватися, що вона не заслуговує бути щасливою та руйнує навіть найкращий для себе союз.

На додаток, експерт наголошує, що не кожна зрада – це вирок стосункам або доказ того, що один з партнерів "поганий". Часто йдеться про психологічні травми з минулого. Розуміючи та підтримуючи свого партнера, можна подолати кризу та навіть уникнути зрад.

"Іноді шлях до розуміння себе пролягає через помилки. Важливо вміти чути, про що нам сигналізують", – підсумував Треверс.

Нагадаємо, раніше Марк Треверс пояснив, як правильно сваритися у стосунках. Психолог дав три важливі поради, як потрібно поводитися під час конфлікту. За його словами, важливо не починати сварку зі звинувачень, фокусуватися на тому, що можна змінити та навчитися контролювати емоції.

Вас також можуть зацікавити новини: