Середа,
18 жовтня 2017
Наші спільноти

Українська делегація у Москві: найдорожчий готель і жодних конкретних домовленостей

 "Патріотизм" влетів у копійку: найдешевший номер в готелі "Україна" коштує майже 600 дол., а вартість “президентського” сягає 13 тисяч доларів...

Дводенний візит Віктора Януковича до Москви вчергове завершився без конкретних домовленостей. Не відомою залишається і доля нових газових контрактів, на узгодження яких так довго сподівається Україна.

Москва зустрічала Віктора Януковича відлигою, але у політиці нею й не пахло. У перший день свого приїзду до Росії українського президента чекали в Кремлі. Уперше за багато років на саміт ЄврАзЕС зібрались президенти всіх країн-учасниць і спостерігачів  цього економічного співтовариства. А це лідери Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Таджикистану, а також політичне керівництво країн-спостерігачів – України, Молдови, Вірменії.

Спочатку планувалось заявити про перетворення цієї структури на Євразійський економічний союз, але цього не сталось. Російський президент заявив, що відповідна угода буде ухвалена до 1 січня 2015 року, а механізми такого перетворення з’ясують на наступній зустрічі ЄврАзЕС.

Майданчик саміту обрали для демонстрації роботи іще однієї інтеграційної структури під керівництвом Москви – Єдиного Економічного простору та його попереднього механізму співпраці у форматі Митного Союзу. Якщо раніше російські керманичі розповідали про переваги участі України у ньому, то тепер тактику змінено. Російські партнери недвозначно натякали на труднощі, що можуть виникнути у тих, хто не з ними.

- У нас був дуже корисний захід, оскільки приїхали наші друзі з держав, які є спостерігачами, - зауважив Д.Медвєдєв, - Ми говорили і про переваги, і про певні складнощі, які можуть виникнути і вже виникають у держав, які не є членами Митного союзу.

Російський президент наголосив, що цю позицію країн Митного союзу було донесено до лідерів держав-спостерігачів ЄврАзЄС, у тому числі й до України.

Втім у Кремлі Віктор Янукович на широкий загал не сказав жодного слова. Публічних заяв українського Президента на саміті ЄврАзЕС не було. Журналістам дещо прояснив ситуацію нещодавно призначений перший віце-прем’єр-міністр України Валерій Хорошковський.

За його словами, в Україні розуміють, що країни-сусіди, які не є членами Митного союзу, будуть економічно страждати. При цьому він пообіцяв, що Україна переорієнтується на інші ринки в разі запровадження обмежень на українські товари зі сторони країн-сусідів.

- Саме у процесі цього обговорення була знову з української сторони запропонована ідея «3+1», яка на сьогодні не отримала публічного обговорення, - повідомив, відповідаючи на запитання УНІАН В.Хорошковський, додавши, що така позиція не сприймається Росією.

Українська делегація зупинилась у розкішному і одному найдорожчих московських  готелів “Україна”, де найдешевший номер коштує майже 600 дол., а вартість “президентського” номера сягає понад 13 тисяч доларів. Українські ж високопосадовці на час перебування у Москві, як стало відомо УНІАН, арендували одразу близько 10 номерів на одному поверсі.

Наступного дня лідери ЄврАзЕС знову зустрілись, але вже не в Кремлі, а в одному з підмосковних ресторанів. Сюди ж прибув і російський прем’єр Володимир Путін. Чим обідали та про що говорили за столом президенти із новообраним главою російської держави, невідомо. Але після трапези Путін вирушив до своєї заміської резиденції в Ново-Огарьово в одному автомобілі з президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим - для проведення двосторонньої зустрічі. Українського Президента Володимир Путін запросив другим. Саме ця зустріч анонсувалась як головний пункт візиту глави української держави до Білокам’яної.

Зустріч Януковича і Путіна у форматі тет-а-тет стала першою після оголошення результатів виборів у Росії. Колишній-майбутній російський керманич провів із Януковичем разом майже дві години. На протокольному початку перемовин, куди запросили й українську пресу, Президент України ще раз привітав Володимира Путіна із перемогою на виборах.

- Я хотів би вас привітати з перемогою, яку ми пов`язуємо зі стабільністю в нашому регіоні на цьому східноєвропейському напрямі, - сказав В.Янукович .

Натомість Путін прийняв привітання стримано і нічого на це не відповів.

Без п’яти хвилин президент Росії лише схвально відзначив зростання товарообігу із Україною та запропонував Віктору Януковичу синхронно із російською стороною підписати угоди про зону вільної торгівлі у рамках СНД. В Росії її вчора вже ратифікувала Державна Дума, те саме, мовляв, залишилось зробити українській Верховній Раді.

Продовжились переговори уже за зачиненими дверима. Втім про деталі політичного тет-а-тету досі не відомо. Єдине, що вдалось з’ясувати зі слів українського посла в Росії Володимира Єльченка, що до підписання готові близько десяти міждержавних угод. І їхнє підписання може відбутися ще до інавгурації Володимира Путіна, запланованої на 7 травня.

Втім навряд чи лідери обох країн обмежились таким колом розмов. Адже напередодні свого візиту Віктор Янукович заявив, що у Москві сподівається все-таки врегулювати газові питання. Про “газову” складову перемовин свідчить і присутність на переговорах  у Ново-Огарьово українського міністра енергетики Юрія Бойка та керівника “Газпрому” Олексія Міллера.

Натомість, як стало відомо УНІАН з джерел у делегації, конкретних домовленостей досягти не вдалось. Сторони вкотре домовились продовжувати діалог. Вочевидь, саме для цього у Москві і залишився Юрій Бойко - у той час, як  Президент України уже відбував до Києва.

Роман Цимбалюк, власкор УНІАН в Росії

 

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку