Іллінська церква в Суботові Черкаської області / ua.depositphotos.com

Іллін день - це церковне свято на честь пророка Іллі, який згадується у Старому Завіті і жив приблизно за 900 років до Різдва Христового. Що означає це свято, його історія, звичаї, прикмети та чому не можна купатися - розповідаємо в матеріалі.

День святого пророка Іллі - історія свята

Згідно з переказами, Ілля народився в Давньоізраїльському царстві. Після народження Іллі його батько побачив уві сні, як його сина сповивають ангели і годують язиками полум'я.

Прославився Ілля тим, що виступав за єдиного Бога, тому пророка шанують не тільки християни, а й іудеї, і мусульмани. У Біблії сказано, що Ілля вирушив до царя Ахава - попередити, що якщо вони не перестануть поклонятися язичницьким ідолам, то в царстві почнеться страшний голод. У підсумку так і сталося - голод і посуха тривали три роки. Після цього Ілля запропонував цареві експеримент: спорудити два жертовники - єдиному Богові і язичницькому богові Ваалу і подивитися, на чий зійде небесний вогонь, тому і будуть поклонятися люди. У підсумку вогонь зійшов на жертовник Іллі, а на землю пішов довгоочікуваний дощ. Іллі довелося ж кривати в пустелі від гніву дружини царя.

Відео дня

Пророк прославився своїми чудесами: він воскресив дитину однієї вдови, яка померла від хвороби, і навіть говорив із самим Богом, закривши обличчя. За переказами, Ілля живим вознісся на небеса - за ним приїхала вогняна колісниця.

Коли день Іллі за старим і новим стилем

За новим стилем день Іллі в Україні відзначають 20 липня. Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів. День святого Іллі за старим стилем - 2 серпня.

Іллін день - традиції

День Іллі відзначали в народі ще до приходу християнства. Пророка в язичницькій традиції ототожнювали з богом Перуном, повелителем вогню, води і блискавок. У святого просили здоров'я для дітей, гарного врожаю, вдалого заміжжя.

У церковній традиції в свято пророка Іллі заведено здійснювати святковий хресний хід, віряни цього дня йдуть до храмів. Вважається, що на Іллю потрібно обов'язково допомогти незаможним, запросити в дім гостей.

Чому не можна купатися на Іллю

Одна з головних заборон свята - цього дня не можна купатися в ставках і річках. Але це не церковна, а народна заборона: мовляв, у своє свято пророк переслідує нечисть і намагається вразити її блискавкою, а та ховається в глибинах відкритих водойм. Тому всіх, хто йде купатися - може потягти на дно, або ж людина захворіє. Для більшого переконання в народі вигадали приказку з цього приводу, кажуть: "Ілля у воду справив малу нужду".

Насправді у цієї заборони є раціональне зерно. Вважається, що в день святого Іллі Пророка літо повертає на осінь, дні стають коротшими, водойми холоднішими, а вода в них починає цвісти. Тому купатися - небезпечно для здоров'я.

Що можна і що не можна робити на Іллін день

Серед інших заборон і народних забобонів на Ільїн день є такі:

  • не можна ловити рибу - у ній може бути злий дух;
  • не слід випускати тварин на вулицю - в їхньому образі в дім може проникнути нечисть;
  • забороняється працювати в полі та городі - розгнівиш пророка, але можна збирати трави і займатися бджолами.

У день Іллі, як уже говорили, добре накрити стіл і покликати гостей. Також день - один із найсприятливіших для весілля і вінчання - союз буде щасливим і міцним.

Прикмети на Іллін день

Коли день Іллі у 2024 році / колаж УНІАН

В Іллін день завжди чекають на грозу і зливу та слухають грім. За ним судять, якою буде погода: глухий грім - до невеликого дощу, гучний і дзвінкий - чекай зливи.

Коли гримить грім, кажуть, що це Ілля їде на своїй вогняній колісниці.

Потрапити під дощ цього дня вважається доброю прикметою - усі хвороби обходитимуть стороною.

Раніше ми публікували церковний календар на серпень 2024 року зі святами за новим і старим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: