1 грудня за новим церковним календарем згадують святого Наума - одного з 12 малих пророків. У народному календарі - Наумов день. Про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні за старим стилем - у матеріалі.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) - збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 1 грудня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 1 грудня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 1 грудня
- Хто відзначає день ангела 1 грудня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 1 грудня за новим календарем (14 грудня за старим) - день пам'яті святого Наума, одного з 12 малих пророків і покровителя людей, які займаються розумовою працею.
Наум жив у VIII-VII століттях до н.е. в Ізраїлі. Про нього збереглося мало інформації. Відомо, що він входить до числа 12 малих пророків - старозавітних авторів книг пророцтв. Малими пророків називають тому, що обсяг їхніх книг менший, ніж ті, які написані чотирма великими пророками - Ісаєю, Єремією, Єзекіїлем і Даниїлом.
Основна частина пророцтв Наума розповідає про загибель головного міста ассірійців - Ніневії, яких Господь покарав за ідолопоклонство, розпусту і чаклунство. Напередодні цього ніневійці покаялися, почувши про пророцтво ще одного малого пророка Іони. Але незабаром повернулися до колишнього способу життя, за що й були покарані.
Наум передбачив, що буде фатальна повінь. Так і сталося: спочатку Ніневію оточили війська мідійського і вавилонського царів і тримали в облозі три роки. Але потім стався розлив річки Тигр, вода підмила стіни міста, війська увірвалися в Ніневію і зруйнували її. Цар Ніневії Сарданапал, розуміючи, що врятуватися не вдасться, наказав розпалити велике багаття - туди кинули царські скарби, і він сам ступив у вогонь.
Яке церковне свято 1 грудня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті мучеників Платона і Романа. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 1 грудня
За прикметами дня можна дізнатися, якою буде погода взимку:
- день суворий видався - вся зима буде холодною;
- у будинку з'явився комар або муха - буде відлига;
- ворони гуляють по землі - до потепління;
- кола навколо місяця - скоро буде мороз.
У народному календарі 1 грудня - свято Наумів день. За старих часів у цей час у дітей починалося навчання. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають у народному календарі.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 1 грудня, як і в будь-який інший день, церква не схвалює сварку, чвари, плітки, виступає проти жадібності, заздрощів, лінощів і відчаю.
Для тих, хто дотримується посту, раніше ми публікували календар харчування на Різдвяний піст 2024 року по днях.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід хвалитися успіхами в навчанні, а також хвалити за успіхи - вважається, що після таких похвал людині навчання буде даватися туго. Ще одна заборона дня, яка дійшла і до нашого часу - не можна їсти під час читання, можна "заїсти" розум.
Що можна робити 1 грудня
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого пророка Наума - просять допомоги в складних ситуаціях, навчанні, сімейних справах. За старих часів цього дня йшли до храму всією сім'єю - вважалося, що помолившись у день пам'яті пророка, можна отримати благословення на навчання для себе і дітей.
Традицією цього дня було дарувати подарунки вчителям, щоправда, тоді подарунки були трохи іншими, ніж сучасні - вчителеві підносили коровай або вручали щось іще їстівне. День Наума - гарний час для починань, все, розпочате сьогодні, буде успішним.
Хто відзначає день ангела 1 грудня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Дмитро, Наум, Порфирій.
За старим стилем день ангела у Миколи, Платона, Романа.