
11 квітня за новим церковним календарем вшановують священномученика Антипу, єпископа Пергама Асійського. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 11 квітня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 11 квітня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 11 квітня
- Хто відзначає день ангела 11 квітня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 11 квітня (24 квітня за старим стилем) - день пам'яті святого мученика Антипи, який жив у I столітті.
Антипа жив у місті Пергам (зараз територія Туреччини) і був одним з учнів апостола Іоанна Богослова. Як і інші учні, Антипа проповідував християнство і закликав не поклонятися ідолам.
Це були часи правління імператора Нерона, а той влаштовував гоніння на християн. Потрапив під них і Антипа: його спочатку змушували відректися від віри, але він відмовився. Тоді місцеві жерці відправили його на страту - кинули в казан, у якому приносили жертву богині Артеміді. Але сталося диво: завдяки молитві єпископ залишився недоторканим вогнем, а виглядав так, ніби заснув. Вночі християни таємно поховали його. Біля могили святого відбувалися чудеса - люди приходили до неї, просили й отримували зцілення від різних хвороб, особливо від зубного болю.

Яке церковне свято 11 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті мученика Марка, єпископа Арефусійського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 11 квітня

У народі 11 квітня - свято Антипи. Прикмети дня вказують на погоду навесні та влітку і майбутній урожай:
- дощ іде - буде врожай грибів;
- небо на світанку червоне - до непогожої весни;
- лід на річці ще не розтанув - чекай на холодне літо;
- верба розпустилася - буде тепло;
- якщо цього дня сухо - зерна буде мало.
11 квітня народні прикмети не радять будь-що сіяти або садити на городі та в полі. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 11 квітня не слід лаятися і злитися, потрібно уникати сварок і провокацій. Не слід пліткувати, заздрити, ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі.
Триває Великий піст: тим, хто постить, цього дня належить дотримуватися сухоїдіння. Раніше ми докладно розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 - календар харчування по днях. Слід пам'ятати, що обмеження в їжі під час посту - далеко не головне, набагато важливіше не грішити, стежити за своїми думками, словами і вчинками.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не варто шити, вишивати і в'язати - все швидко зноситься.
Що можна робити 11 квітня
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Антипа, як до заступника за нас перед Богом. Святий вважається покровителем стоматологів, його шанують як цілителя і просять вгамувати зубний біль і зцілити інші недуги.
За старих часів, щоб побороти зубний біль, на хворий зуб клали срібну монету, а через деякий час забирали, робили в ній дірку, протягували шнурок і вішали на ікону Антипа. Вірили, що біль після цього мине. Вважається, що 11 квітня - сприятливий день для лікування зубів.
Хто відзначає день ангела 11 квітня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Антип, Іван, Яків.
За старим стилем день ангела в Івана, Кирила, Марка, Михайла, Пилипа.