Яке свято 29 січня / фото УНІАН (Тарас Кашуба)

У цей день у світі відзначають День мобілізації проти загрози ядерної війни.

В Україні - День пам'яті Героїв Крут, у США - День штату Канзас, День вільнодумців, Фестиваль ковбойської поезії, День кукурудзяних чіпсів, День собак-поводирів, День скнари, День гвоздики, День головоломок, День обміну насінням, у Непалі - День мучеників, у Молдові - День працівників прокуратури, в Іспанії - Свято святого Валерія Сарагоського.

День пам'яті героїв Крут - історія події

Бій під Крутами - одна з трагічних і найгероїчніших сторінок в історії України. Про ці події значення дня пам’яті героїв Крут кореспондент УНІАН говорив з доктором історичних наук, деканом історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іваном Патриляком.

Історик каже:

Коли ми говоримо про історію та про державу, ми повинні розуміти таку річ: як кожна людина має документ, який посвідчує її особу, так само кожна держава має свою історію, і це її документ. Якщо країна чи нація не має окремої історії, то значить і немає окремої країни. Тобто історія є легітимізацією держави.

Розмірковуючи про значення дня пам’яті героїв Крут, професор вбачає в цьому не просто пам’ятну дату і героїзм юнаків, які добровільно поїхавши до північної лінії зіткнення прийняли завідомо нерівний бій з сильнішим і краще озброєним ворогом. Ці події це урок всім нам. 

Декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка нагадує:

Крути нас вчать того, що за відсутності суспільної консолідації чи консолідації зусиль більшості суспільства, героїзм сотень чи тисяч людей буде красивою, яскравою плямою у нашій історії, але завершиться трагічно.

Історик також погоджується з тією думко, що за своїм героїзмом та відвагою події 1918 року мають певну схожість з захисниками донецького аєропорту, котрі тримали оборону летовища 242 дні.

Професор розглядає події більш ніж сторічної давнини в контексті нинішнього та майбутнього поколінь. Особливо наголошуючи на важливості консолідації між українцями та концентрації спільних зусиль.

Патриляк акцентує увагу на тому, що державу не можна зробити чужими руками. Якісна держава - це результат всього суспільства. Її не зроблять ні уряд, ні президент, ні парламент, ні громадські активісти. Один відсоток суспільства не зробить роботу за всіх. Створення розвинутої, економічно сильної та військово-могутньої держави - це результат великих зусиль суспільства, як правило, не одного, а декількох поколінь.

Ми маємо набути інерцію. Зараз ми тільки розштовхуємо цей "вагон" (маючи на увазі державу). Коли вже розштовхаємо його, то він покотиться легко, але поки зіштовхнути з місця його важко. Наступні покоління зможуть користуватися благами Української держави, гарно розвинутої, безпечної, якщо наші покоління її збудують. Якщо нинішні декілька поколінь зуміє відстояти і збудувати цю державу, пожертвувавши навіть своїми інтересами і комфортом, то покоління наступні зможуть скористатись цими благами, тому що буде вже певна інерційність

Він говорить, що жертовність це добра якість, але на одній лиш жертовності неможливо збудувати сильну державу.

"Жертовність тисяч не зможе замінити жертовної праці та консолідації десятка мільйонів", - влучно висловився професор.

Пам'ятні дати 29 січня, річниці та події

29 січня 1616 року голландські мореплавці відкрили крайню Південну точку Південної Америки - мис Горн. Історія наступна: в 1615 році група купців з голландського міста Хорн організувала експедицію для пошуку нового шляху в Ост-Індію. 25 травня з гавані Хорна вийшли два судна: "Ендрахт" і "Хорн". На борту обох суден було 87 осіб. Командував експедицією Віллем Схаутен, а торговим директором був Якоб Ле-Мер. 7 грудня вони досягли Патагонії, де витягли кораблі на пляж для очищення корпусів від налиплих черепашок і водоростей.

Один з кораблів, "Хорн", під час очищення запалав і згорів майже дотла. Команда "Хорна" зібрала врятовані пожитки і перебралася на "Ендрахт". Плавання тривало. 24 січня 1616 року корабель минув Магелланову протоку. Схаутен підозрював, що земля повинна коли-небудь скінчитися. Це сталося ввечері 29 січня. Схаутен назвав південний край Америки мисом Хорн (або мис Горн) на честь рідного міста і загиблого судна. Крім того, він довів, що Вогняна Земля - острів. Перетинаючи Тихий океан, експедиція зробила масу відкриттів: острови і цілі архіпелаги. Нарешті, 26 жовтня 1616 року корабель прибув до Батавії - центру Голландської Ост-Індії.

Читайте такожЦерковні свята в лютому 2022: що і коли відзначають віруючіОднак по прибуттю моряків, губернатор Батавії з представлення Ост-Індійської компанії наказав заарештувати їх за порушення прав зазначеної компанії - вони пройшли без дозволу Магелланову протоку. "Ендрахт" з вантажем був конфіскований. Схаутена, Ле-Міра і вірних їм моряків відправили до Голландії, де їх чекав суд. Ле-Мер помер у дорозі. Громадська думка в Голландії була розбурхана. Суд виправдав мандрівників, губернатор Батавії був відкликаний зі своєї посади, а батькові Ле-Міра було повернуто судно з усім вантажем. Крім того, Ост-Індійська компанія сплатила морякам всі витрати, в тому числі і за смерть Ле-Міра. А Схаутен в 1619 році опублікував свої подорожні щоденники. Так мис Хорн (Горн) офіційно з'явився на картах.

У 1635 році кардинал Рішельє заснував Французьку академію.

У 1804 році був відкритий Харківський національний університет - один з найстаріших університетів Східної Європи.

У 1856 році королева Великобританії Вікторія заснувала вищу військову нагороду країни - "Хрест Вікторії". Донині виготовляється нагорода з бронзи незмінно на ювелірній фірмі "Ханкокс". За формою - це простий хрест, в центрі розташовується корона і лев на ній. Слова "За відвагу" чітко визначають ступінь героїзму воїна, який отримав почесний орден. Право отримати "Хрест Вікторії" є у будь-якого солдата або офіцера, службовця в британській армії з одним тільки застереженням: подвиг повинен бути здійснений під вогнем противника. Мало кому за життя вдавалося отримати цю нагороду, тому король Едуард VII в 1902 році дозволив вручати "Хрест Вікторії" родичам загиблого героя. А король Георг V в 1920 році зумів переконати уряд в тому, що ніякий злочин не дає права позбавляти героя законної нагороди. За всю історію існування цього ордена їм нагороджено 1356 осіб.

29 січня 1886 року вважається Днем народження бензинового автомобіля - Карл Бенц отримав патент на перший транспортний засіб, що працює на бензині. Після 1876 року, коли Ніколас Аугустін Отто запатентував двигун внутрішнього згоряння, багато винахідників працювали над його вдосконаленням. Перший автомобіль Бенца, зроблений в 1885 році, являв собою триколісний двомісний екіпаж вагою 250 кг на високих колесах зі спицями. На нього Бенц поставив свій новий чотиритактний бензиновий мотор з водяним охолодженням потужністю 0,9 к. с.

Циліндр розташовувався горизонтально над віссю величезних задніх коліс і приводив їх в рух через одну ремінну і дві ланцюгові передачі. Машина розвивала сміховинну за нашими мірками швидкість - 16 км/год, але на ті часи це була дуже прогресивна конструкція. Екіпаж був урочисто названий Motorwagen. У 1885 році Карл вперше продемонстрував свій триколісний саморушний екіпаж бюргерам Мангейма. Однак, новинка викликала не стільки інтерес, скільки роздратування. Коли Бенц вирішив проїхати по місту, шум мотора перелякав коня м'ясника. Він побіг, розсипавши по дорозі вантаж. Щоб зам'яти скандал, Карл купив зіпсований товар, поставив автомобіль під навіс і почав його вдосконалювати. 

Читайте також29 січня: яке сьогодні народне свято і що не можна робити29 січня 1886 року, після того, як винахід пройшов численні випробування і доопрацювання, Motorwagen отримав німецький Імператорський патент №37435. У 1887 році перший в світі автомобіль дебютував на виставці в Парижі. Таких автомобілів було створено всього три, два з яких безслідно зникли, а третій красується на подіумі німецького музею в Мюнхені. Стан цього експоната оцінюється як дуже хороший, на автомобілі можна навіть їздити, правда, ніхто цього не робить - раритети треба берегти...

У 1896 році американський фізик Е.Груббе першим у світі використовував радіоактивне випромінювання для лікування раку.

У 1927 році в Англії вперше з'явився готель з ванними кімнатами.

У 1960 році вченими була створена перша штучна нирка.

У 2000 році в казино Лас-Вегаса офіціантка Синтія Джей виграла 35 мільйонів доларів на автоматі "Однорукий бандит". Це - найбільший у світі виграш на ігрових автоматах.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 29 січня вшановує пам'ять святого апостола Петра. У народі день назвали Петро Напівкорм, або Петрів день.   

Що сьогодні не можна робити

Не беріть в руки нічого гострого. Є велика ймовірність завдати собі поранення. 

Прикмети на 29 січня      

Народні прикмети сьогодні / фото pixabay

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

  • заметіль - до дощового літа;
  • мороз - літо буде спекотним і сухим;
  • захід червоний - скоро буде мороз при сонячній погоді;
  • яскравий місяць з крутими рогами - мороз посилиться. 

Іменини 29 січня 

Іменини у Максима, Петра, Леонілли та Івана.

Вас також можуть зацікавити новини: