Чи можна обрізати дерева в серпні / depositphotos.com

Прийнято думати, що обрізати дерева, плодові чагарники і квіти потрібно навесні або вже восени. Це не зовсім так. Є ще й літня обрізка, точніше, серпнева. Що можна обрізати, як і навіщо та коли вже не можна обрізати дерева або чагарники - розповідаємо в матеріалі.

Обрізка наприкінці літа - більш щадна, ніж весняна або осіння. Основне завдання серпневої обрізки - це отримати багатший врожай уже в цьому сезоні або ж уже в наступному. Давайте більш детально розглянемо, що можна обрізати наприкінці серпня і що це дасть.

Чи можна обрізати яблуню наприкінці серпня

Можна, і, до речі, не тільки яблуню. Якщо навесні у плодових дерев роблять санітарну обрізку, то влітку вона потрібна з інших причин:

Відео дня
  • щоб прорідити крону - видаляють гілки з листям, які спрямовані до центру крони; таким чином покращують її провітрюваність, і до дерева потрапляє більше світла;
  • щоб видалити сухі, хворі гілки, а також листя з дефектами;
  • щоб поліпшити і прискорити плодоношення - коли дерево позбувається непотрібних пагонів, то всі свої сили спрямовує до плодів, вони стають великими і смачними.

Також літня обрізка допомагає деревам накопичити поживні речовини і краще перенести зиму.

Чи можна обрізати персик у серпні і що можна ще обрізати, крім яблуні? У серпні можна обрізати будь-які плодово-ягідні культури - яблуню, грушу, персик, аличу, сливу, малину, виноград тощо. Робити це потрібно в сухий і сонячний день - тоді зрізи швидко заживуть і не буде ризику, що дерево захворіє.

Є п'ять способів такої обрізки плодових дерев:

  • прищіпка - вручну прищипують верхівки молодих гілок, на яких є 3-5 листків; за два тижні на них з'являться бічні бруньки, і крона таким чином буде густішою;
  • пінцювання - підрізають молоді гілки і залишають на них 5 листків; це роблять, щоб попередити ріст непотрібних пагонів;
  • виломка - виламують молоді пагони до основи; цей метод добре застосовувати на кісточкових культурах;
  • надлом - роблять для того, щоб скорегувати напрямок росту гілки; грубо кажучи, натиснувши на вертикальну гілку і зафіксувавши її так, роблять горизонтальну - на такій буде більше плодів;
  • підрізування - вкорочують молоді пагони до 2 листочків, а коли виростають бічні гілки, то знову їх підрізають до 2 листків.

Зазначимо, що обирати спосіб обрізки потрібно індивідуально для кожної рослини, зважаючи на те, що вам потрібно - наприклад, густа крона або, навпаки, більш рідкісна. Обрізку потрібно робити гострим секатором, але, якщо пагони зовсім молоді, то можна їх видаляти вручну. Якщо переживаєте, що вручну не вийде - краще використовувати інструмент, щоб не пошкодити гілки.

Наступну обрізку можна зробити вже восени, терміни залежатимуть від погоди, але, як правило, це коли вже все листя опало і його прибрали. За 2-3 тижні до настання морозів. Пізніше робити цього не можна - це сильно послабить рослини. 

Як обрізати виноград у серпні

Як обрізати виноград в серпні / фото ua.depositphotos.com

У серпні виноград обрізають для того, щоб підготувати чагарник до зими. Наприкінці місяця для нього проводять так зване карбування.

У чому її суть: видалити верхівки пагонів, на яких є 6-8 листків. Їх підрізають, коли вони випрямляються - на 20-30 см зверху.

Завдяки цьому:

  • поліпшується смак - ягоди стають солодшими;
  • виноград встигає накопичити поживні речовини і добре зимує;
  • визрівають пагони цього року.

Важливо: обрізати кущі, які хворіють, не можна, так ви їх погубите.

Крім пагонів, у серпні зрізають листя винограду, яке затінює грона, і нижню частину куща. Це сприяє кращому провітрюванню, і чагарник менше уражається грибковими хворобами.

Чи можна обрізати малину в серпні

Звичайно, і навіть потрібно. Обрізати кущі малини потрібно після того, як зібрали врожай - щоб наступного року чагарник рясно цвів і дав гарний урожай. Дуже важливий момент: обрізати чагарник потрібно тільки після того, як він віддасть усі ягоди, інакше є ризик погубити рослину. Тому, якщо у вас сорт пізньої малини, то обрізку можна відкласти аж на вересень.

Як правильно обрізати малину:

  • потрібно видалити всі пошкоджені гілки;
  • обрізати старі гілки, які вже віддали врожай - на них кора коричневого кольору, і їх обрізають зовсім під корінь;
  • зрізати молоді гілки, щоб залишилося 40 см над поверхнею;
  • зрізати всю молоду поросль від коренів;
  • обрізати гілки, що ростуть усередину малинника.

На кожному кущі залишають 3-4 молодих стебла на майбутній сезон. Обрізати слід гострим секатором, який перед цим краще продезинфікувати.

Як обрізати помідори в серпні

Як обрізати помідори в серпні / фото ua.depositphotos.com

Може прозвучати дивно, але томати теж можна обрізати наприкінці літа. Трапляється, що в особливо врожайні роки до кінця серпня помідори вже порядком набридли. Але якщо у вас до них особлива любов, то плодоношення можна продовжити - потрібно просто правильно їх обрізати.

Перше правило серпневої обрізки помідорів - не трястися над кожною зав'яззю. У липні це доречно, але в серпні в томатів уже менше сил, тому їм потрібно допомогти: позбутися тих зав'язей, які й так відпадуть, і залишити ті, які дадуть урожай.

Що потрібно зробити:

  • у високорослих сортів - відрахувати 2 листки над верхнім сформованим пензлем і обрізати верхівку, увесь стовбур із квітами й бутонами (вони й так пропадуть); зріз за бажанням присипати золою;
  • у низькорослих помідорів зазвичай кілька стебел - на кожному потрібно залишити 1-2 листки над верхньою сформованою китицею, решту - видалити.

Крім цього, у низькорослих томатів також потрібно видалити всі пасинки, а після обприскати рослини молочною сироваткою.

Поливати томати перед обрізанням не можна, а після неї - лише наступного дня. Можна також внести калійне підживлення під корінь.

Таким чином томати не витрачатимуть свої сили на зав'язі, які засохнуть або замруть, а наллють соком ті, які однозначно дозріють.

Як обрізати троянди в серпні

Як обрізати троянди в серпні / depositphotos.com

Зазвичай троянди обрізають протягом усього літа - тоді вони і цвітуть весь сезон. У серпні трояндам теж потрібна обрізка. Що потрібно зробити:

  • видалити засохлі, старі та зламані гілки;
  • зрізати відцвілі суцвіття - з них почнуть утворюватися насіннєві коробочки, і кущ цвісти не буде.

Обрізати троянди можна хоч щотижня - у міру відцвітання і в'янення. У кущів, які цвітуть китицями, видаляють усю китицю цілком, а у чайно-гібридних троянд (у них зазвичай одна велика квітка і високе стебло) потрібно зрізати стебло, залишивши лише 2 листки знизу. Кущ дасть молодий пагін і на ньому з'явиться нова квітка.

Плетисті троянди утворюють квітки на пагонах минулого року, тому після закінчення цвітіння їх потрібно зрізати цілком, а молоді гілки залишити - вони цвістимуть наступного року.

Як обрізати півонії в серпні

Зупинимося окремо і на півоніях. Багато хто поспішає зрізати кущі під корінь наприкінці літа, але робити цього не можна - рослина продовжує набирати поживні речовини. У серпні роблять санітарну обрізку півоній:

  • видаляють сухе, пожовкле листя, сухі та зламані пагони;
  • сухі квіти видаляють до першого великого листка.
  • Після цього можна кущі півоній обробити мідним купоросом - розвести за інструкцією і обприскати листочки.

На зиму півонії обрізають, коли вже настають перші холоди.

Раніше ми розповідали, що можна зробити з опалими яблуками - цього ви точно не знали.

Вас також можуть зацікавити новини: