У вересні часто-густо ще тепло і у багатьох на городах ще дозрівають помідори і солодкий перець, лежать гарбузи, стоїть некопана морква і буряк, а десь ще й пізня картопля. Але, якщо влітку грядки, клумби та дерева поливалися мало не щодня, то восени полив сходить нанівець - адже вже не так спекотно, думають городники і садівники. Давайте з'ясуємо, чи потрібно поливати у вересні город і сад, як часто і як правильно це робити.
Навіщо і як часто поливати город у вересні
Оскільки у вересні на городі ще ростуть овочі або зелень, то полив їм просто необхідний - рослини не зможуть рости без своєчасного зрошення. Крім цього, вересень може бути не просто теплим, а навіть посушливим, тому передчасно відмовитися від поливу буде легковажно.
Що можна поливати у вересні:
- помідори;
- огірки;
- солодкий перець;
- баклажани;
- кабачки;
- зелень.
Коренеплоди - моркву і буряк - також можна поливати, але полив припиняють за 1-2 тижні до збирання врожаю.
Осінній полив має бути більш помірним і не таким частим, як улітку. Орієнтуватися найкраще на три фактори:
- стан рослин на городі;
- вологість ґрунту;
- погоду.
Тобто, цілком може бути достатньо і 1-2 поливів на тиждень, враховуючи, що сонце вже не таке активне і волога випаровується не так швидко, як влітку. Але ось молоді рослини поливати потрібно обов'язково - волога їм необхідна для формування кореневої системи.
Чи можна поливати рослини, коли холодно? Так, але робити це краще зранку, тут працює перше правило поливу: у спекотну погоду поливаємо ввечері, у прохолодну - вранці. Раніше ми вже розповідали, коли краще поливати город - вранці чи ввечері та як це робити правильно. При цьому вода при такому поливі має бути теплішою, ніж температура повітря. Звичайну норму поливу скорочують, але без води рослини залишати не можна - так вони швидше замерзнуть.
Чи потрібно поливати дерева у вересні
Багато дачників з настанням осені перестають доглядати і за своїми плодовими деревами та чагарниками - адже врожай зібрано, а отже, і напружуватися більше не потрібно. І це помилка: волога потрібна рослинам, щоб добре перенести зиму. Якщо рослини відчуватимуть дефіцит у волозі, то морози можуть її висушити, а коріння і крона обморозяться. Якщо потім ще буде суха весна, то плюс до всього можна отримати і сонячні опіки.
Тому висновок такий: саду необхідний осінній вологозарядний полив. Але він дещо відрізняється від поливу на городі.
Щоб точніше визначити, потрібно поливати сад чи ні, роблять наступне:
- викопують між деревами ямку глибиною 30-50 см і беруть звідти жменю землі;
- формують із землі грудку - якщо не формується, то поливати точно потрібно;
- кладуть грудку на папір і дивляться, який слід вона залишає.
Якщо слід вологий - поливати не потрібно. Якщо сліду немає, але грудка сама по собі волога - поливають, але води беруть на третину менше, якщо ж грудка розсипається і сліду не залишає - потрібен повноцінний полив.
Обсяг вологи можна розрахувати, виходячи з віку рослин:
- деревам по 1-2 роки - потрібно близько 4 відер води;
- 5-6 років - 6-7 відер води;
- від 10 років і старше - до 10 відер.
Зверніть увагу: не перестарайтеся з поливом - якщо вологи буде багато, то можна погубити рослини.
І ще один важливий момент - коли востаннє поливати дерева восени? Зазвичай це роблять у жовтні та листопаді - коли вже опало листя, а температура повітря встановилася на позначці 2-3°С. Якщо полити раніше, можна спровокувати ріст пагонів у дерев, і вони погано перенесуть зиму, а отже, і врожай буде гіршим.