Що робити, якщо зійшов озимий часник / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Озимий часник заведено садити восени - тоді збирати його врожай можна вже після зими. Але трапляється, що осінь буває настільки теплою, що посаджений під зиму часник встигає прорости. Що робити, якщо озимий часник зійшов восени, і як захистити його від зимового морозу - розповідаємо в матеріалі.

Часник сам по собі - зимостійкий, тобто, не боїться холоду. Але все ж, якщо він проростає восени завчасно, то може не перенести морозів і його верхні проростки загинуть. Є хороша новина - часник все одно виросте, є не дуже хороша - виросте тільки частина посадженого. Тому в разі, якщо вже зійшов часник до морозів, його краще захистити від прийдешніх холодів.

Чому озимий часник зійшов восени

Так буває. І справа не в тому, що ви його рано посадили (хоча може бути й таке), а основна причина - тепла погода з плюсовою температурою повітря. Посаджений під зиму часник в ідеалі має просто вкоренитися, перезимувати, а вже після зими прорости. Але клімат змінюється, а осінь і зима відрізняються аномальними теплими температурами. Тому часник вирішує, що зими не буде і якщо вже він укорінився, то йому час рости. До речі, і посаджена під зиму цибуля теж.

Відео дня

Тому, саджаючи часник на зиму, завжди потрібно орієнтуватися на прогноз погоди, причому довгостроковий, а не на загальноприйняті терміни посадки. Але ситуацію з пророслим часником можна виправити.

Зійшов озимий часник - що робити

Часник потрібно замульчувати, тобто вкрити його напередодні заморозків: стежте за прогнозом погоди, якщо завтра заморозки - сьогодні вкривайте.

Чим краще вкривати часник на зиму? Для мульчі можна використовувати:

  • листовий опад - листя має бути здоровим, без грибкових уражень і комах;
  • сіно;
  • солому - подрібнену і таку, що почала перепрівати (свіжа буде забирати азот із ґрунту);
  • торф - висушений і подрібнений, але не свіжий;
  • лапник - чистий і здоровий, без рудих плям;
  • тирса - радять змішувати з хвоєю для відлякування мишей.

Вкривати потрібно шаром 7 см завтовшки, в суху погоду. Зверху від вітру можна натягнути агроволокно, притиснувши його по краях до землі. Враховуйте рівень кислотності ґрунту - якщо він підвищений, то хвою, торф або тирсу використовувати не варто. Якщо є ймовірність, що часник під мульчею можуть атакувати комахи, то в покривний матеріал радять додати цибулеве лушпиння.

Порада: щоб часник не проріс навіть у теплу осінь, садіть його на глибину 10 см, а якщо садите голівками - то на глибину 15 см. Це вбереже його від погодних аномалій.

Раніше ми розповідали, коли садити озимий часник у листопаді 2023.

Вас також можуть зацікавити новини: