В останню неділю серпня своє професійне свято відзначають мужні люди, чия нелегка праця - запорука успішного розвитку економіки. Понад півстоліття Україна та інші країни - колишні радянські республіки - відзначають День шахтаря, віддаючи належне самовідданій праці славної багатотисячної армії гірників.
Вугільно-добувна промисловість будь-якої країни, в тому числі і нашої, була і завжди залишиться однією з головних галузей економіки, забезпечуючи енергетичним паливом підприємства і населення.
Від того скільки і якої якості добудуть сировину шахтарі і залежить, чи буде тепло в наших оселях взимку.
День шахтаря 2019: історія свята
День шахтаря був офіційно затверджений в СРСР з подачі міністрів вугільної промисловості Засядька й Оніка 10 вересня 1947 року.
Перший раз День шахтаря відзначався 29 серпня 1948 року.
Читайте такожНа Донбасі знову страйкують шахтарі - Волинець
Ім'я, яке, напевно, відразу згадується у розмові про шахтарів - ім'я Олексія Стаханова. 31 серпня 1935 року шахтар Олексій Стаханов, завдяки особливим умовам організації праці, встановив рекорд: за 5 годин 35 хвилин видобув 102 тонни вугілля - 14 норм. З цього часу в історію увійшли слова «стахановець», «стаханівський рух», «працювати по-стаханівськи».
В Україні День шахтаря був встановлений в 1993 році указом президента України Леоніда Кравчука на підтримку ініціативи працівників вугільної промисловості. Це перехідне свято, яке шахтарі святкують в останню неділю серпня.
Як святкувати День шахтаря 2019
Для вугільно-видобувних міст і районів День шахтаря є головним святом і широко відзначається концертами просто неба і народними гуляннями.
Але сьогоднішня дата - не тільки свято, в цей день також згадують тих, хто віддав своє життя шахтарській справі. Тому святкові заходи традиційно починаються з покладання квітів до пам'ятників загиблим шахтарям.
Професія шахтаря - для сильних, сміливих і мужніх, бо є однією з найнебезпечніших і екстремальних професій у світі
Люди з великою повагою ставляться до цієї професії, але не дуже прагнуть стати шахтарями.
В цей день вітають всіх, хто працює в шахтах - гірників, прохідників, гірників-підривників, техніків, механіків, електро-слюсарів, машиністів.
День шахтаря: цікаві факти
Найглибша шахта у світі знаходиться в Африці близько Йоганнесбурга. Називається Тау-Тони, або "Великий лев". Це тунель, який йде вглиб землі на 5000 м. Будувалася шахта 5 років - з 1957 по 1962 року. Добувають там золото.
Читайте такожНа Львівщині шахтарі заблокували трасу з вимогою виплатити їм зарплату (відео)
А в Україні найглибша вугільна шахта знаходиться в місті Шахтарську, і має глибину 1546 м.
Шахтарі піддають своє життя небезпеці кожну хвилину під час зміни, адже їм доводиться спускатися в забій на глибину до 4 км.
У свої кращі часи вуглепром України видавав 218 млн тонн "чорного золота" в рік. Сьогодні у стадії закриття перебувають десятки шахт. Загальна кредиторська заборгованість вугледобувних підприємств за станом на травень 2018 року перевищувала 7 млрд. грн. Значна частина боржників - банкрути, які продовжують функціонувати лише шляхом державної підтримки. За останні 16 років чисельність працівників у галузі зменшилася на 640 тис. осіб (на 74%).
Професія шахтаря залишається серед важких, шкідливих для здоров'я і небезпечних для життя.

Привітання з днем шахтаря
В День шахтаря ми побажаєм
Вам праці легкої, і море всіх благ,
Хай вдача до вас зажди прибуває,
І хай невідомий для вас буде страх!
Щоб вдома жінка вас чекала,
Щоб батько ваш також радів,
Щоб мати вас тихенько обіймала,
Бажаєм вам лише гараздів!
***
Сьогодні свято у сміливих людей, що виконують небезпечну роботу. Сьогодні День шахтаря. Ми ж бажаємо вам легких спусків і підйомів, будьте завжди дуже обережні і терплячі! Щастя вам, міцного здоров'я, успіхів, здійснення всіх планів. Дякую за тепло і світло, які завдяки вашій праці є в наших будинках!
***
Шахтарю мої вітання,
Щоб збувались всі бажання,
Щоб Вам в шахті лиш везло,
Щоб обходило Вас зло!
Щоб дружина Вас любила,
Кожен день боготворила,
Щоб сім'ю оберігала,
Їсти вчасно Вам давала!
***
Шахтарів я всіх вітаю,
І бажаю їм добра,
Більше світлого бажаю,
Де вугілля й чорнота!