Хелловін 2024 - дата, історія та традиції страхітливого свята / фото Pixabay

Святу Хелловін, або Геловін, яке традиційно відзначають наприкінці жовтня, вже не одне століття. За повір'ям, саме в цей час оживає всяка нечисть, яка так і норовить налякати людей. Тому свято вважається найстрашнішим - але водночас і найсмішнішим. Розповідаємо про традиції та прикмети свята і як відзначають Хелловін 2024 в Україні та світі.

Як з'явився Хелловін - історія дня

Це свято - традиція стародавніх кельтів Ірландії та Шотландії, а історія його розпочалася на території нинішніх Великої Британії та Північної Ірландії.

У ті часи Хелловін був символічним закінченням літа і початком нового року. За давньокельтською легендою, саме цього дня до влади приходить божество смерті, яке кличе собі в помічники душі померлих. З цієї причини відчиняються ворота між світом живих і мертвих - і душі потрапляють на землю.

Відео дня

Треба сказати, що у ві часи перспектива зустрічі з цими духами тішила мало кого, тому їх гнали геть усіма можливими способами - палили багаття, шуміли, а також вбиралися в страшні костюми, щоб при випадковій зустрічі з нечистю зійти за "своїх".

Хелловін 2024 - дата свята

Запам'ятати, якого числа Хелловін, нескладно: "брама" між світами відчиняються щороку в один і той самий час - напередодні свята Всіх святих, тобто, в ніч із 31 жовтня на 1 листопада.

Це свято з особливим розмахом відзначають у Західній Європі та Америці, люблять Геловін також у Японії, Південній Кореї, Сінгапурі, Австралії, Новій Зеландії та країнах Океанії. З кінця ХХ століття почали святкувати і в Східній Європі, зокрема й в Україні. До речі, вважається, що в нас насправді є аналог Хелловіну - це переддень Різдва, Святвечір, коли люди теж перевдягаються, ходять із піснями-колядками по домівках і отримують за це частування.

Що потрібно і що не можна робити на Хелловін

Що не можна робити на Хелловін / pixabay.com

Один з найголовніших атрибутів свята - це світильник Джека, який являє собою гарбуз, з вирізаними очима, ротом і свічкою всередині. Виходить, і справді, дуже лякаюче.

Крім цього, з давніх часів до нас дійшла традиція переодягатися в страшні костюми. Але нині популярні не тільки образи відьом, вампірів і привидів, а й відомих кіногероїв і публічних особистостей. Діти, вбравшись, у свято ходять по домівках і випрошують солодощі зі словами "Цукерки або смерть", а господар будинку, перш ніж пригостити, повинен постаратися добряче налякати гостей. Виходить це не у всіх, тому страшне, на перший погляд, свято насправді виявляється веселим.

Водночас, як вважають медіуми та екстрасенси, є низка речей, які в жодному разі не можна робити на Хелловін:

  • пускати в дім чорного кота (якщо це не ваш кіт, звісно) - під його виглядом може проникнути нечисть;
  • вбивати павуків;
  • залишати білизну сушитися на ніч - у неї може вселитися нечисть;
  • залишати відчиненими двері та вікна - знову-таки через нечисту силу;
  • відмовляти, якщо хтось просить про допомогу.

І нарешті, головна заборона - у жодному разі не можна обертатися, якщо ви раптом почуєте кроки за своєю спиною. Обернешся - втратиш розум.

Водночас на Хелловін можна і потрібно ворожити, викликати духів, розповідати страшні історії і говорити про смерть. Цього дня дозволяються азартні ігри і хорошим знаком вважається пригостити алкоголем волоцюгу - хтозна, може, це дух з того світу. І, звісно, потрібно випрошувати в сусідів солодощі та закуску.

Чому не можна святкувати Хелловін - що каже церква та психологи

Церква не визнає і ніколи не визнавала цього свята, оскільки його вважають заграванням із нечистю. Хелловін, на думку священиків, спочатку мав дещо інший сенс - він являв собою торжество святості над злом, але світське втілення спотворило його. Тому саме свято називають небезпечним, оскільки у людини може спотворюватися сприйняття добра і зла.

Однак у психологів з цього приводу своя думка - Хелловін не може нашкодити здоровій психіці, а навпаки, допомагає знайти контроль над своїми страхами. Багато тем, про які часто не прийнято говорити - наприклад, про хвороби, смерть, комплекси - формують тіньову частину нашої особистості. І, якщо не давати їй виходити назовні, то вона може вирватися раптово і непідконтрольно. Тому Хелловін - це чудовий привід дати собі волю і зробити свого роду розрядку. Як уже говорили раніше, зараз це більше смішне, ніж страшне свято, а сміх - це найкраща терапія.

Якщо ви все-таки боїтеся цього містичного дня, можна 31 жовтня поставити біля входу світильник Джека й одягнути що-небудь навиворіт - кажуть, тоді нечисть не зачепить.

Раніше ми публікували календар 2024 на листопад - які свята будуть в Україні та скільки вихідних.

Вас також можуть зацікавити новини: