
Водохресний святвечір - це останній день перед Водохрещею. Цього дня в українців прийнято дотримуватися одноденного посту, відмовляючись від м'яса, молочних продуктів та яєць. Віруючі на свято набирають водохресну воду з цілющими властивостями.
Коли відзначають Водохресний святвечір
Водохресний святвечір святкується за день до Водохрещі. За новим (новоюліанським) календарем свято настає 5 січня, а за старим стилем - 18 січня.
Водохресний святвечір - традиції та заборони
На Водохресний святвечір у церквах проводяться богослужіння. У свято можна помолитися Богу за здоров'я, благополуччя та перемогу України у храмі чи вдома. У церквах до свята освячують водохресну воду, яку можуть взяти додому всі охочі. 18 січня - одна з дат, коли набирати воду на Водохрещу.
На Водохресний святвечір прийнято дотримуватися одноденного посту, відмовляючись від м'яса, молочних продуктів та яєць. У давнину було також обмеження на час трапези - дорослі не їли нічого до настання темряви. Коли на небі засяє перша зірка, наші предки запрошували гостей і накривали святковий стіл.
На столах обов'язковою стравою є бідна або голодна кутя на Водохресний святвечір, яку готують тільки з пісних продуктів. Також у цю дату готують пісний борщ із галушками, вареники з грибами, картоплею чи капустою, голубці з рисом, овочеві пиріжки. На гарнір варять кашу з вівса, ячменю чи пшона.
У народних уявленнях Водохресний святвечір вважався небезпечним днем, коли по землі бродить погань. Цієї дати українці не впускали в будинок незнайомців, нічого не піднімали з землі і не ходили в дикі місця, щоб уникнути неприємностей.
Ось що потрібно робити в Водохресний святвечір:
- вмитися водохресною водою;
- з'їсти ложку куті чи каші;
- помолитися Богові;
- відкласти першу трапезу до появи зірок;
- дотримуватись посту.
Запам'ятайте також список речей, що не можна робити в Водохресний святвечір:
- займатися важкою фізичною працею;
- впускати додому незнайомців та приймати від них подарунки;
- влаштовувати галасливі вечірки;
- прибирати та прати;
- їсти м'ясо, яйця, молочні продукти;
- давати та брати гроші у борг;
- сваритися, обманювати, заздрити та бажати зла іншим людям.
Раніше ми публікували гарні привітання з Водохресним святвечором.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Найкращі молитви за воїнів України: як помолитися за здоров'я та захист ЗСУ
- Новий православний календар на січень 2024: що та коли святкуємо за новим стилем
- Вихідні та свята в січні 2024: що відзначаємо і коли відпочиваємо