этот материал доступен на русском

Вчені дізнались швидкість, з якою чорна діра «пожирає» матерію

19:01, 26 вересня 2018
Наука та IT
2262 0
Чорна діра поглинає матерію зі швидкістю близько 90 тисяч кілометрів на секунду / Фото 007dna via instructables.com

Чорна діра затягує об’єкти зі швидкістю, яка становить третину від швидкості світла. Це вдалося встановити дослідникам з Лестерського університету, які спостерігали за тим, як нищівна космічна сила поглинула об’єкт з масою, подібною до Землі.

«Ми спостерігали за всім процесом, і ми гадаємо, що могли досить точно визначити кількість матерії, яка потрапила в чорну діру», - цитує Newsweek професора Лестерського університету Кена Паундса, який виступив в ролі автора нового дослідження.

Читайте такожЗемля може загинути в чорній дірі через гравітаційні хвилі

«Щось з масою Землі було поглинуто приблизно за день», - додав він.

Паундс практикує рентгенівську астрономію, яка передбачає виявлення і спостереження за космічними об’єктами за допомогою рентгенівського випромінювання. Використовуючи орбітальну обсерваторію XMM-Newton, яка належить Європейській космічній агенції, його команда зосередила увагу на супермасивній чорній дірі, маса якої перевищує сонячну в 40 мільйонів разів. Майже кожна галактика має таку чорну діру в своєму центрі, і наш Чумацький шлях – не виключення. Але та, за якою астрономи вели спостереження, розміщена посеред галактики PG211+143. Вона розташована за мільярд світлових років від Землі.

Зазвичай, коли газ потрапляє в чорну діру, він кружляє навколо неї і поступово поглинається. При цьому, він нагрівається і пришвидшується, а отже випромінює більше світла. Саме так вчені змогли виявити скорочення маси.

Читайте такожЗнайдено найнебезпечнішу чорну діру у Всесвіті

«Коли матерія наближається до чорної діри, вона нагрівається до температур, при яких світло від цієї матерії складається з рентгенівських променів», - пояснив Паунс, додавши, що та матерія, за якою спостерігала його команда, була надзвичайно гарячою.

«Температура була приблизно 10-20 мільйонів градусів. Випромінювання було рентгенівським, саме тому ми змогли спостерігати за ним за допомогою рентгенівської обсерваторії», - додав вчений.

Відкриття може означати, що процес хаотичного «зрощення», під час якого відбувається пряме входження матерії, відбувається так само і у випадку інших супермасивних чорних дір. А отже з часом обертання таких чорних дір сповільнюється, дозволяючи їм поглинати матерію і збільшуватися навіть швидше. Чорні діри раннього всесвіту нарощували масу дуже швидко. Тому відкриття може пояснити, чому саме їм вдалося це зробити.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter