Винищувачі F-16 не зможуть показати все, на що здатні, в умовах України / фото Getty Images

Україна сподівається, що обіцяні винищувачі F-16 дадуть їй змогу боротися з російськими бомбардувальниками, які засипають прифронтову зону плануючими бомбами - КАБами. Однак зробити це буде вкрай непросто, пише в статті для британського Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) військовий аналітик Джастін Бронк.

Він зазначає, що російські літаки скидають бомби з великої висоти за 60-70 км від лінії фронту. Це досить далеко, щоб літаки могли бути перехоплені наземними системами ППО України. Існує сподівання, що саме F-16 зможуть перехоплювати російські літаки, але тут проблемою стає вже фактор наявності наземної ППО у Росії. 

Аби не потрапити під зенітну ракету росіян, українським літакам доводиться літати на малих висотах навіть в тилових районах. А поблизу фронту вони знижуються майже до рівня землі.

Відео дня

Цілком можливо, що Україна отримає ракети класу "повітря-повітря" AIM-120D для своїх F-16, радіус дії яких в теорії складає 160 км. Здавалося б, це дозволить українським пілотам збивати російські бомбардувальники, не потрапляючи в радіус дії російської ППО. Але на практиці AIM-120 не зможуть продемонструвати свою номінальну далекобійність. Все через те, що літати українцям все одно доводиться на вкрай малих висотах.

"На таких низьких висотах ракети стартують у щільному повітрі з великим аеродинамічним опором і повинні підніматися проти сили тяжіння, щоб досягти висоти, де знаходяться їхні цілі. В результаті до того моменту, коли їхні ракетні двигуни відпрацюють після перших кількох секунд польоту, вони не набируть такої швидкості чи висоти, як у випадку, якби їх запускали з винищувача, що летить у розрідженому повітрі на великих висотах і на надзвуковій швидкості", — пояснює Бронк.

За його словами, запущена з невеликої висоти ракета AIM-120 потенційно втрачає десятки кілометрів від своєї граничної дальності. На практиці це може означати, що російські бомбардувальники залишаться поза межами досяжності цих ракет.

Як зазначив Бронк, одним із можливих рішень цієї проблеми є ракета "повітря-повітря" більшої дальності, така як європейський Meteor, яка летить до 200 км за оптимальних умов. Але Meteor несумісний з F-16, а також несумісний з винищувачами Mirage 2000-5, які Франція пообіцяла Україні.

Єдиним типом винищувача, який в теорії може отримати Україна і який також може нести Meteor, є шведський JAS-39 Gripen. Але Стокгольм призупинив передачу цих літаків, доки українці нарешті не отримають свої перші партії F-16, щоб не перевантажувати логістичні спроможності ЗСУ великим різноманіттям експлуатованих літаків.

Ситуація з озброєннями у ЗСУ: останні новини

Як писав УНІАН, німецький оборонний концерн Rheinmetall планує виробляти на заводі в Україні гібриди танків Leopard і ППО Skyranger. Прототип уже представили в Парижі на збройовій виставці Eurosatory 2024 року.

Також ми розповідали про серйозний мінус бойових роботів, через який їх не надто активно використовують на фронті в Україні. Відправка бойових роботів на завдання – "дуже трудомісткий" процес, кажуть аналітики.

Вас також можуть зацікавити новини: