
Попит на кондиціонери у Німеччині за п'ять років зріс на 75%, але більшість будинків досі не пристосована до спеки – ні конструктивно, ні юридично, пише DW.
Відомо, що у США домашнє охолодження є у 90% домогосподарств, в Європі загалом – лише у 20%, а в Німеччині взагалі у 6%.
Тут одразу кілька причин. По-перше, будівлі будувалися під збереження тепла взимку, а не під охолодження влітку. По-друге, майже половина німців – орендарі, яким договір або здоровий глузд забороняє робити дорогий ремонт у чужому житлі. По-третє, 38% людей у загальноєвропейському опитуванні зізналися, що просто не можуть собі дозволити платити за охолодження через зростання цін на енергію.
Але клімат не чекає
Аналіз дослідницького партнерства ClimaMeter показав, що температура в червні 2026 року була приблизно на 2–4 градуси Цельсія вищою, ніж за аналогічних умов наприкінці XX століття. ООН фіксує, що теплові екстремуми в Західній Європі зростають швидше, ніж передбачали кліматичні моделі.
Стейн Реннебуг із галузевого об'єднання Eurovent звертає увагу на тривожну катастрофу:
"Щороку в Європі гинуть десятки тисяч людей через спеку".
При цьому охолодження досі вважається розкішшю – на відміну від зимового опалення.
"Можливо, було б доречно визнати, що нездатність безпечно охолоджувати будівлі влітку також стає серйозною соціальною та громадською проблемою", – зазначив він.
Екологічний аргумент
Фіксується, що холодження у світі вже споживає близько 10% річного попиту на електроенергію, а самі пристрої здатні підвищувати зовнішню температуру на кілька градусів – утворюючи замкнене коло. Втім, Реннебуг нагадує, що перехід Європи на чисту енергетику поступово знімає цю проблему.
Альтернативи є: теплові насоси, розумні вентиляційні системи, затінення, зелені насадження та центральне охолодження цілих кварталів через підземні труби – як у Парижі, Стокгольмі та Копенгагені. Нові технології зі штучним інтелектом можуть зробити кондиціонери до 40% ефективнішими.
Раніше УНІАН писав, що у Лондоні деяких власників будинків зобов'язують демонтувати кондиціонери, попри 40-градусну спеку – влада посилається на кліматичне законодавство, яке дозволяє "активне охолодження" лише в крайньому випадку, коли вичерпано всі "пасивні" методи – відкриті вікна та вентилятори.
В одному з випадків мешканцю північ Лондона довелося зняти два справні кондиціонери, а замість поради щодо безпеки інспектори відповіли, що ризик "не такий великий".