26 квітня православні відзначають Страсну П'ятницю / фото УНІАН

Страсна або Велика П'ятниця - один з днів Страсного тижня, остання п'ятниця перед Великоднем. У православних християн всього світу це найскорботніший день у році.

Страсна п'ятниця 2019: дата

Страсна П'ятниця є перехідним святом, тобто її дата щороку різна. У 2019 році Пасха припадає на 28 квітня, відповідно Страсна П'ятниця - 26 квітня.

Страсна П'ятниця: історія свята, що сталося в цей день

Страсна П'ятниця присвячена спогадам про страждання Ісуса Христа. Саме в цей день своєю болісною смертю на Голгофі Ісус Христос приніс жертву, відкупляючи нею всі гріхи людські.

Читайте такожЗелені свята 2019 - повір'я, звичаї та обряди

У цей день Ісус Христос, засуджений до розп'яття, з терновим вінком на голові ніс свій хрест на Голгофу, де згодом на ньому був розп'ятий.

Згідно з переказами, Ісус провисів на хресті близько 6 годин. Останніми його словами були: "Звершилося... Отче! В руки Твої віддаю дух Мій".

Щоб переконатися в смерті розп'ятого, один з вояків проколов його ребро, з якого витекли кров і вода, – за одним із тлумачень, символи майбутніх таїнств Євхаристії та Хрещення.

Що можна і не можна їсти у Страсну П'ятницю

Страсна П'ятниця є одним з найсуворіших днів Великого посту. Тому в цей день краще утриматися від вживання будь-якої їжі. Дозволяється вживати лише хліб та воду і тільки після виносу Плащаниці під час вечірньої служби в церкві. Під забороною в Страсну П'ятницю і алкоголь.

Проте, є винятки, які діють протягом всього посту. У Страсну п'ятницю вагітні і годуючі жінки, діти, старі, хворі і мандрівники можуть не дотримуватися посту.

Страсна п'ятниця: прикмети, що можна робити

В ніч на Страсну П'ятницю в церквах проходить служба, що звуться "Дванадцятьма Євангеліями". Вона починається близько 8 вечора і триває всю ніч. Богослужіння включає прочитання євангельського оповідання, яке розповідає про страждання Ісуса Христа.

О третій годині дня з вівтаря виносять Плащаницю і встановлюють у центрі храму на помості, прикрашеному квітами і пахощами. Під час вечірньої служби Плащаницю обносять навколо храму, в якому віряни стоять зі свічками в руках.

фото УНІАН

З вечірньої служби приносять додому 12 свічок, які розставляють в різних частинах житла. Їм треба дати догоріти до кінця. За переказами, це принесе достаток у дім удачу, радість і добробут на наступний рік.

Страсна П'ятниця: що не можна робити

Оскільки Страсна П'ятниця є скорботним днем, категорично заборонено будь-які веселощі.

Читайте такожЧистий четвер 2019: традиції і прикмети

Також в цей день не можна займатися домашньою роботою: шити, прати, прасувати, готувати, прибирати. Також не можна стригтися і проводити косметичні процедури.

Всі приготування до Великодня, включаючи випічку пасок і прибирання будинку, слід провести в Чистий Четвер.

Однак є розбіжності в питанні, чи можна пекти паски у Страсну П'ятницю. Деякі господині вважають за краще готувати паски і фарбувати яйця саме в цей день.

За звичаєм, щоб паска вийшла пишною і смачною, ніхто не повинен бачити тісто, а коли вона буде випікатися в духовці, не можна голосно розмовляти і ляскати дверима. Якщо в цей день спекти паску, кажуть, вона ніколи не зіпсується, не покриється цвіллю і буде володіти цілющою силою виліковувати від хвороб, вбереже будинок від стихійних лих. Перед тим як взятися за роботу господиня повинна прочитати молитву "Отче наш", а потім сказати "Господи, благослови" і починати замішувати тісто.

Змови і ворожіння у Страсну П'ятницю

У Страсну П'ятницю проведення будь-яких ворожінь, магічних ритуалів, обрядів і, тим паче, змов вкрай не бажано. Це день великої скорботи за розп'ятим Христом.

Читайте новини шоу-бізнесу, гороскопи на каналі УНІАН Lite в Telegram