День святого Володимира / колаж УНІАН

28 липня - день пам'яті князя Володимира, який у 988 році назавжди змінив життя Київської Русі, прийнявши християнство.  Про те, ким був князь до цього і які події відбулися після переходу в християнську віру - в матеріалі.

Князь Володимир та його історія 

Київський князь Володимир жив у X-XI століттях, народився близько 960 року. Він був сином древлянки - дочки князя Мала, якого княгиня Ольга стратила за вбивство свого чоловіка Ігоря. Двох дітей князя Мала, сина і дочку, Ольга пожаліла і забрала до себе, і пізніше Малуша народила їй онука Володимира - від сина княгині Святослава.

Святослав у 970 році між трьома синами поділив землю: Ярополку - Київ, Олегу - Овруч, Володимиру - Новгород. Але незабаром Володимиру довелося бігти до варягів - через підступні задуми старшого брата. Втім, через якийсь час він зібрав дружину, повернувся і в 978 році відібрав у Ярополка київський престол.

Відео дня

Князь Володимир спочатку був язичником. Він поклонявся богам, приносив їм жертви, мав гарем. Але все змінилося, коли князь зажадав руки візантійської царівни Анни - взамін на військову допомогу. Константинополь погодився з умовою, що князь прийме хрещення. Згідно з "Повістю временних літ", Володимир і до цього замислювався про вибір віри, і він припав на православ'я. 

Хрещення князя і хрещення Русі

Хрещення Русі / картина Петра Андрусіва

Князя Володимира хрестили в Херсонесі, за переказами перед цим він раптово осліп, а після хрещення прозрів. Тоді ж він і вимовив свою знамениту фразу: "Тепер я побачив Бога Істинного!" У хрещенні князь був наречений Василем. Разом з ним обряд хрещення пройшли його сини, слуги, дружини (у язичників було багато дружин). Від усіх своїх дружин Володимир відмовився, а в 988 році разом з новою дружиною Анною відправився назад до Києва. Незабаром у водах Дніпра відбулося історичне хрещення. Відомо, що напередодні Володимир оголосив:

Якщо хто не прийде завтра на річку - багатий або бідний, жебрак або раб - буде мені ворог.

 Бажання правителя було виконано.

З тих пір князь став руйнувати язичницькі святилища, а на їх місці зводити церкви. Він заклав кам'яний храм Успіння Пресвятої Богородиці (Десятинний), потім у Києві звели храм Софії та кафедральний собор Пресвятої Богородиці. У 1007 році в Десятинну церкву князь переніс мощі своєї бабусі - святої рівноапостольної Ольги, а через 4 роки - поховав там свою дружину Анну. У 1013 році проти князя затіяли змову - його син Святополк Окаянний захотів заволодіти престолом, але нібито покаявся в цьому. Другий син Володимира, Ярослав, відмовився платити данину. 73-річний князь вирішив було піти на нього з військом до Новгорода, але захворів і помер 15 липня 1015 року в резиденції в Спас-Берестові. Наближені, щоб приховати смерть від Святополка, загорнули тіло князя в килим і таємно поховали в Десятинній церкві. 

За заслуги князя величають Володимир Великий, а в народі він відомий як Володимир Червоне Сонечко - за те, що був добрий, подавав милостиню, поділяв трапезу з жебраками на своєму дворі, а якщо потрібно було - відправляв їжу тим, хто не міг прийти. У якийсь момент князь навіть відмовився від смертної кари, мовляв, "не страчу - гріха боюся".

Святого Володимира згадують 28 липня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року) шанувати його будуть 15 липня.

Молитва святому Володимиру - про що можна попросити

До святого Володимира звертаються з проханням про зцілення від хвороб, особливо від хвороб очей - як говорилося раніше, при хрещенні князь сам зцілився від сліпоти. Також Володимиру моляться, щоб Господь позбавив нас від ворогів, запанував мир і зміцнилася віра.

Святий угодник Божий, премудрий княже Володимире! Не омини увагою благання наші, благай Господа за нас, щоб не прогнівався він за гріхи наші, добровільно чи мимоволі скоєні, але удостоїть милосердя Свого та прощення, щоб могли ми удостоїтися Спасіння і Царства Небесного. До Тебе, всемилостивий, взиваємо: упаси від ворогів видимих і невидимих, від наклепів диявольських і людських, від недуг тілесних і душевних. Не залиш своїм заступництвом у справах, на благо людське здійснюваних. На віки віків славу возвеличуємо Отцю, і Сину, і Святому Духу. Амінь.

28 липня, в день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира, в Україні відзначають День Хрещення Русі.

Вас також можуть зацікавити новини: