Іржа на груші / depositphotos.com

Якщо на листках груші з'явилися жовто-помаранчеві і руді плями, а саме листя почало передчасно опадати - значить, дерево захворіло. Його вразила іржа - грибкове захворювання, яке не тільки знижує врожайність, але може погубити дерево. Тому з іржею на груші потрібно боротися, а ще краще - попередити її. 

Раніше ми розповідали, що посадити під грушею для гарного врожаю.

Чому з'являється іржа на груші

Збудник іржі груші - патогенний грибок Gymnosporangium sabinae. "Живе" він спочатку не на груші, а на ялівці козацькому: грибок на ньому зимує, а на весну і літо перебирається на грушу.

Відео дня

Вважається, що іржа не завдає серйозної шкоди деревам. Але насправді груша, яка захворіла іржею, поступово уповільнює свій ріст і стає вразливою перед іншими хворобами. Через іржу сильно страждає і урожай - він стає на 50% менше, а то й зовсім груша перестає родити.

Перші симптоми іржі з'являються на листочках груші відразу після цвітіння дерева. Потім грибок вражає черешки, а після, якщо нічого не робити, іржа переходить на пагони і плоди. У липні іржі стає помітно більше, а максимально хвороба проявляє себе восени. Тоді можна побачити, як з тильного боку листочків утворюються вирости-ріжки з грибковими спорами. Ці спори повторно заражають ялівець - так і відбувається своєрідний "круговорот" іржі в природі.

Іржа на груші - чим обприскувати і як її попередити

Оскільки джерелом зараження груші іржею служить ялівець, то лікувати потрібно обидві рослини. Спеціальних засобів для лікування іржі на ялівці немає, тому за рослиною потрібно спостерігати. У разі враження слід зрізати хворі гілки ялівцю і спалити їх. Також потрібно обрізати уражені пагони і гілки груші-на 5-10 см нижче вогнища хвороби. 

Боротися з іржею на груші допомагають обприскування, але використовувати "хімію" не обов'язково. Є досить ефективні народні засоби:

  • Настій деревної золи

1 кг деревної золи залийте 20 л води і дайте настоятися 2 доби. Процідіть і обробіть дерево.

  • Настій деревної золи з господарським милом

3 кг деревної золи розчиніть у відрі води, доведіть до кипіння і проваріть 30 хвилин. Охолодіть, процідіть і додайте половину шматка натертого господарського мила. Потім розбавте суміш водою в пропорції 1:5. 

Цим розчином можна обприскувати дерева кожні 10 днів. 

  • Содовий розчин з милом 

5-6 ст.л. соди залийте 10 л води, додайте 50 г натертого господарського мила. Перемішайте і після повного розчинення дайте настоятися 30 хвилин. 

Обприскуйте дерево після цвітіння раз на тиждень - трьох обробок буде достатньо.

Краще грушу захистити від іржі, ніж потім від неї позбавлятися. Тому ранньою весною, коли бруньки ще не розпустилися, проводять обприскування 3%-ною бордоською рідиною.

300 г мідного купоросу розчиніть в 1-2 л гарячої води. В іншій ємності в 2-3 л холодної води розведіть 300-400 г вапна. Потім кожен розчин доведіть до обсягу 5 л, додавши холодну воду. Вапняну суміш процідіть і тонкою цівкою, помішуючи, влийте розчин купоросу. На виході у вас повинна вийти суміш небесно-блакитного кольору. 

Отриманим розчином обробіть грушу 1-2 рази.

Вас також можуть зацікавити новини: