Осінній парад "миротворців"
З наближенням анонсованого президентом України Володимиром Зеленським другого Саміту миру (за ймовірної участі РФ), продовжує множитись і кількість "мирних планів".
Початок нового політичного сезону на Заході приніс Україні, серед іншого, нові мирні плани. За інформацією видання La Repubblica, канцлер Німеччини Олаф Шольц працює зі своїми однопартійцями над новим варіантом "Мінських угод", який, зокрема передбачає передачу частину території України Москві.
Примітно, що цей начебто "мирний план" у медіа злили після розгромної поразки правлячої в Німеччині Соціал-демократичної партії на місцевих виборах у Тюрінгії та Саксонії. Вони стали тріумфом ультраправих (32% Альтернативи для Німеччини проти лише 15% соціал-демократів), відомих своєю прихильністю до швидкого миру з Росією та скасування антиросійських санкцій. Мовляв, на цьому тлі ще й побільшало чуток про ймовірну поразку партії Шольца 22 вересня в Бранденбурзі, тож "канцлер вирішив розіграти українську карту, щоб вибратися з глухого кута".
Офіційно про новий "Мінськ-3", звісно, ніхто не говорить, однак сам Шольц вже заявив, що "настав час для дискусій, як прискорити завершення війни в Україні". Про примус до миру, виходячи з заяв, не йдеться, бо "Німеччина продовжить підтримувати Україну", навіть попри падіння популярності правлячої партії. Втім, хоча головна економіка ЄС допомагає Україні найбільше, в наступному році заплановано скорочення бюджетної підтримки.
Політолог Олеся Яхно не виключає, що Захід не проти, принаймні на певний час, підзаморозити війну.
"З огляду на президентські вибори у США та можливу паузу у зовнішньополітичній американській активності під час періоду формування нової адміністрації, європейські лідери, допускаю, хочуть підзаморозити військові дії, дочекавшись можливості напрацювання нової стратегії щодо війни уже разом із США", - зауважила вона.
Проте, за її словами, це зволікання виглядає не надто раціональним, адже "антизахідні альянси, прямо навпаки, будуть у цей період нарощувати активності": "От, хоча б, постачання ракет Іраном Росії - це уже факт".
Кремлю потрібна "російська Україна"
Дійсно, Росія усіляко демонструє, що не проти продовжувати агресію, допоки має, де брати необхідні для цього ресурси. Навіть після початку операції ЗСУ на Курщині, Путін і чути не хотів про перемовини з Україною. І хоча на початку вересня "відтанув", готовність до поступок не виявив. Простими словами: миру, навіть за рахунок отримання окремих територій України, російським окупантам мало. Кремль не відмовляється від планів підкорити Україну, хоча й шукає інші варіанти, окрім прямої агресії. Зокрема мова йде про використання підзабутої за три роки "м’якої сили" та повзучу анексію.
"Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров прямо заявив, що їх не цікавить українська територія. Вони воюють за "права людей". Якщо розшифрувати цю тезу, то росіяни воюють за виняткові права росіян в Україні. Лавров дав зрозуміти, що їх цікавить російська Україна", - пояснює політолог Михайло Бассараб.
Якщо перекладати з російської канцелярщини, йдеться про сучасну версію нереалізованого "особливого статусу" Донбасу, що, в уявленні окупантів, повинно призвести до повзучої білорусізації України. Потенційно, Росію такий сценарій цілком влаштує.
"Енергетична зброя" Дональда Трампа
Екс-президент та кандидат на посаду номер один у США від Республіканської партії Дональд Трамп, якого тривалий час було прийнято вважати ледь не проросійським, також продовжив просування свого блискавичного мирного плану… Він вже пообіцяв двома дзвінками – Зеленському та Путіну - покласти край російсько-українській війні. А, якщо не вдасться, ще один зі сценаріїв (за умови незговірливості Путіна) – вдарити по РФ дешевою нафтою, як колись по Радянському союзу.
Нагадаємо, тоді, переважно, зусиллями Саудівської Аравії, вартість "чорного золота" знизилась до близько 12 доларів за барель, що дуже болісно вдарило по економіці "великого та могутнього". Зараз же, на думку Трампа, РФ буде боляче, якщо вартість "чорного золота" знизиться до 40 доларів.
"Путін не зможе воювати, якщо ціна на нафту буде 40 доларів (за барель)", - зауважив Трамп, але не уточнив, як саме планує обвалити вартість "чорного золота" до 40 доларів за "бочку".
На нещодавніх дебатах з кандидаткою від демократів Камалою Харріс Трамп взагалі ухилився від прямої відповіді на питання, чи хоче перемоги України і чи відповідає це інтересам США. Тому, передвиборчий туман над "мирним планом Трампа" продовжує зберігатися.
До речі, і його опонентка з Демократичної партії Камала Харіс була ще менш конкретною, зазначивши, що потрібно "продовжувати підтримувати Україну".
Плани заради планів
Не відстає від головного геополітичного суперника Китай. Після того, як мирний план по Україні від Піднебесної не дуже зайшов світу, Сі Цзінпінь закликав "створити сприятливі умови для політичного врегулювання". І від лаврів миротворця Китай відмовлятися не збирається.
"Китай завжди дотримувався об’єктивної та справедливої позиції щодо українського питання та продовжуватиме працювати над просуванням збалансованих, об’єктивних та раціональних голосів у міжнародному співтоваристві для досягнення більшого міжнародного консенсусу та накопичення необхідних умов для швидкого припинення вогню та війни", - зазначають в МЗС КНР.
Підняв голову ще один відомий "миротворець" – прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. У липні він вже попрацював своєрідним "віп-листоношою" між Путіним та країнами ЄС, і передав до Брюселя умови миру від російського диктатора, в яких жодним словом не згадується територіальна цілісність України. Тепер Орбан анонсував нову миротворчу місію: "Я працював над нею (мирною ініціативою) все літо, ми працюємо на міжнародному рівні. З'являться нові переконливі ініціативи, деякі з них можна буде побачити вже у вересні. Потрібно працювати над цим". Тобто, чим угорський лідер здивує цього разу, поки не зрозуміло.
"Все йде до того, що ближче до нового року буде три мирних плани: план США (його рамки окреслені нещодавно в Foreign Affairs і зводяться до того, що потрібно якось заморозити конфлікт, не дати можливості його повторити і чекати смерті Путіна), український мирний план і план Китаю, який, за великим рахунком, на цьому етапі, нічим не відрізняється від того, що озвучено в Foreign Affairs", - прогнозує політолог Вадим Денисенко.
А от чи доведуть ці напрацювання та декларації до реальних перемовин - питання відкрите.
Переговори будуть, коли своє слово скаже зброя
За словами керівника Інституту стратегічних чорноморських досліджень Андрія Клименка, до чергової серії "закордонних вкидів" про переговори варто ставитись скептично, адже не буде ніяких перемовин з Путіним, як не буде ніякого припинення вогню.
"А десять пунктів українського плану миру є і залишаться. Вони потрібні і тому, що правильні, і тому, що підтримуються суспільством, і тому - важливо! - щоб ніхто нас не обвинувачував, що Україна не хоче миру", - зазначає він.
Саме цей мирний план лежить в основі Самітів миру. Другий – на осінь 2024 року - вже анонсував президент України Володимир Зеленський.
При цьому він також висловив сподівання, що війна завершиться "на прийнятних для України умовах" через тиск партнерів та успішної операції ЗСУ на Курщині. І, можна припустити, що головним елементом тиску буде зброя.
Сполучені Штати, після офіційно підтвердженої передачі Росії іранських балістичних ракет, отримали більше аргументів за зняття заборони на удари вглиб російської території. І шанси на те, що Вашингтон все ж вдасться переконати, зросли. Держсекретар Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з міністром закордонних справ Великобританії Девідом Лемі підтвердив, що це питання буде обговорюватися на зустрічі Джо Байдена з прем’єром Великобританії Кіром Стармером. Виглядає так, що зняття заборони є питанням часу.
Тобто, зараз на меті - створення військових передумов для запиту Росії на справжній мирний процес. Адже наразі Україні дають лише "не програти", а це не стимулює Кремль до переговорів про мир. Тим більше, що, поки Захід зволікає, боючись порушити статус-кво, РФ пристосовується до санкційних обмежень, шукає та знаходить "дірки" в них та продовжує озброюватись.
Ярослав Конощук