Фото УНІАН

В Україні паралізовані процеси передачі в оренду державного і комунального майна через те, що Уряд зволікає з затвердженням відповідних нормативно-правових актів.

Про це йдеться у листі голови Фонду держмайна Дмитра Сенниченка до Кабінету Міністрів України, текст якого є в розпорядженні УНІАН. 

Фактично, вже 4 місяці жоден орендар, який хотів би взяти в оренду державне чи комунальне майно, не може укласти орендну угоду, і легально ані державні органи, ані органи місцевого самоврядування не можуть передавати своє майно в оренду. 

Відео дня

"Фонд державного майна України стурбований ситуацією, що склалась у сфері оренди державного та комунального майна зв’язку з прийняттям Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 3 жовтня 2019 року № 157-ІХ, який вступив в дію з 1 лютого 2020 року. З цієї дати і до цього часу ані державне, ані комунальне майно по всій країні не передається в оренду, не здійснюються підготовчі заходи для такої передачі", - йдеться у листі. 

Сенниченко нагадує, що на засіданні Уряду 3 березня 2020 року була прийнята необхідна постанова «Про затвердження Порядку передачі  в оренду державного та комунального майна». Однак відповідно рішення, прийняті 3 березня, невдовзі були скасовані новопризначеним урядом Шмигаля.

Як йдеться у листі, проект постанови було надіслано Фонду держмайна на повторне погодження. Там його погодили із зауваженнями, і 13 травня Мінекономіки повідомило Фонду, що  6 травня проект Порядку було надіслано на розгляд Уряду.

"З огляду на перелік питань, які відповідно до Закону, мають бути врегульовані Порядком, цей акт Кабінету Міністрів України є основним підзаконним актом у якому будуть конкретизовані дії всіх сторін щодо укладення та продовження договору оренди. Як наслідок, з огляду на редакцію Порядку будуть затверджуватися інші акти Уряду, передбачені Законом. Таким чином, подання Фондом на розгляд Кабінету Міністрів України інших актів Уряду, передбачених Законом, можливе лише після затвердження Урядом Порядку передачі в оренду державного та комунального майна. До моменту прийняття Урядом цих актів законодавства неможливо відновити процеси передачі в оренду державного і комунального майна", - йдеться у листі. 

Сенниченко пояснює, які наслідки має така затримка. 

"З урахуванням надходження до Фонду численних звернень  від орендарів, які на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) добровільно призупинили чи суттєво обмежили свою діяльність. На жаль, Фонд не має правових підстав для позитивного задоволення таких заяв. При цьому відмова у задоволенні заяв може мати негативні наслідки для діяльності тисяч малих і середніх підприємців. Зволікання з розглядом звернень орендарів негативно відображається на іміджі влади", - наголошує голова Фонду держмайна. 

"Фонд вкотре звертається до Кабінету Міністрів України з проханням вжити заходів щодо внесення на найближче засідання Уряду проекту постанови  Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку передачі  в оренду державного та комунального майна», а також доручити Мінфіну в одноденний термін надати Фонду висновки до проекту  постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину», з метою направлення його на розгляд Уряду на найближчому засіданні", - наголошується в листі. 

Нагадаємо, в жовтні 2019 року Рада ухвалила, а Президент підписав Закон "Про оренду державного та комунального майна", який регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності. 

Закон набрав чинності 27 грудня 2019 року та мав вводитися в дію з 1 лютого 2020 року.