Вперше відсвяткували День бабака в 1886 році / УНІАН

День бабака щороку відзначається у світі 2 лютого. Вважається, що в цей день потрібно спостерігати за бабаком, що вилазить зі своєї нори. Слідкуючи за його поведінкою, можна спрогнозувати прихід весни. День бабака - традиційне свято в США і Канаді, але з недавніх пір воно стає все більш популярним і в Україні.

Згідно з повір'ям, якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно залишає нору — значить, зима скоро закінчиться, і весна буде ранньою. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і, лякаючись її, ховається назад у нору — буде ще шість тижнів зими.

День бабака – історія свята

Вперше відсвяткували День бабака в 1886 році в американському містечку Панксатоні. Рано вранці 2 лютого з нори витягли бабака на ім'я Філ, після чого жителі містечка щорічно пробуджували бабака в цей день для передбачення погоди. Примітно, що дата Дня бабака співпадає з християнським святом Стрітення Господнього (за Григоріанським календарем). Свято символізує зустріч зими з весною. Вважається, що якщо в цей день світить сонце, що зима буде холодною і довгою.

Відео дня

Після виходу на широкі екрани однойменного художнього фільму "День бабака" популярність свята помітно зросла, а сам День бабака розширив свою географію, діставшись до України.

УНІАН

Найвідоміші бабаки-провісники

Найвідомішим бабаком є Панксатонський Філ, якого місцеві називають «наймудрішим з мудрих». Однак, за неофіційними даними, його передбачення» збуваються лише в 40% випадків. Іншим відомим бабаком є Чак, який проживає на острові Статен-Айленд у Нью-Йорку. Працівники зоопарку стверджують, що він правильно вгадує майбутню весну майже завжди. У місті Лільбурн живе бабак генерал Борегард, має ступінь доктора метеорології місцевого університету. В Україні також є свої провісники погоди - харківський Тимко і львівська Маруся.

Як відзначається День бабака в Україні

Українці стежать за поведінкою тварин у період настання весни ще з давніх часів. За народними спостереженнями, бабак прокидався від зимової сплячки на день Явдохи, 14 березня. Вийшовши з нори і тричі просвистівши, він знову перевертався на другий бік і спав до Благовіщення. У День бабака допитливі українці не обмежуються прогнозом погоди і задають інші важливі питання. Так, тварину в різні часи українці запитували щодо безвізу, коливань курсу долара, будівництва підприємств та інші актуальні теми. Багато людей чекають і сподіваються на швидке потепління, хоча прихід аномально ранньої весни згодом часто супроводжується квітневим похолоданням і снігом.

Факти і прикмети на День бабака

- якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не вертається до нори, то весна буде ранньою,

- якщо бабак бачить свою тінь і лізе спати в нору, то буде ще кілька морозних тижнів,

- бабак виходить з нори, тричі свистить, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення,

- люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути свист бабака.

УНІАН

Привітання з Днем бабака

День сегодня необычный,

Нужно нам будить сурка,

Пусть расскажет он проказник

Где весна и как близка?

Напророчит зверь лохматый

Пусть нам солнце и тепло,

Я желаю, чтоб гадание

Позитив лишь принесло.

***

С Днем сурка вас поздравляю,

Время разбудить зверька,

Пусть он честно нам предскажет,

Что весна уже близка.

В этот праздник несерьезный

Вам желаю я добра,

Пусть сурок нам всем подарит

Предвкушение тепла.

***

В День сурка лови-ка поздравленье!

Ну, какою будет там весна?

Все пускай блистает вдохновеньем,

Все пускай сияет от тепла.

От души желаю счастья,

Настроенья классного тебе.

Пусть обходят стороной ненастья,

Радость манит пусть к себе.