Троїцька батьківська субота 2024 - як поминати, що не можна робити / ua.depositphotos.com

Напередодні Трійці віряни згадують покійних і відвідують заупокійні служби - день називається Троїцька поминальна субота. Це спеціально відведений у церкві день для вшанування пам'яті померлих, у якого є свої правила і порядки. Коли ця дата буде у 2024 році та про її традиції - у матеріалі.

Коли Троїцька батьківська субота у 2024 році

Троїцька батьківська субота - одна з найважливіших, оскільки передує великому святу Трійці. Щороку вона припадає на 49-й день після Великодня, тому її дата щороку змінюється.

У 2024 році Троїцька батьківська субота випадає на 22 червня.

Відео дня

У Троїцьку суботу, як і М'ясопусну, поминають не тільки померлих родичів, а й усіх, хто пішов у засвіти. Таку батьківську суботу називають Вселенською.

Троїцька батьківська субота - як поминати

Головний звичай цієї дати - це поминання тих, хто пішов. Але роблять це по-різному.

Одна зі традицій, як поминати покійних у Троїцьку суботу - відвідування церкви, де зранку відбувається поминальна служба. Тут можна приєднатися до молитви, поставити свічку за упокій, подати заупокійну записку. Цього дня прийнято замовляти Сорокоуст - це щоденне молитовне поминання померлих протягом 40 днів.

Як уже говорили, Троїцька поминальна субота - Вселенська. Тому православні моляться за упокій душ усіх спочилих, які жили на землі - починаючи з "часів Адама". Живі просять милості в Бога до померлих, які не можуть покаятися самі.

Молитися слід особливо за тих, хто не встиг покаятися перед смертю, не був похований за християнськими звичаями - наприклад, за трагічно загиблих, зниклих безвісти або загиблих у бою. Вважається, що молитви цього дня приймаються навіть за тих, хто "томиться у пеклі".

Також до церкви в поминальний день несуть продукти на помин - "панахидку" - хліб, цукор, олію, воду, домашню випічку, солодощі, фрукти.

Чи можна ходити на кладовище в Троїцьку батьківську суботу?

Так, поминання рідних і близьких на цвинтарі - також одна з традицій, що потрібно робити в Троїцьку батьківську суботу. Зазвичай на цвинтар ідуть після служби в церкві. Могили родичів і близьких приводять до ладу, покладають на них квіти й трави - за повір'ями наших пращурів, душа напередодні Трійці повертається в цей світ, тож її потрібно зустріти з особливими почестями.

Якщо немає можливості піти до церкви та на цвинтар, можна прочитати вдома молитву за упокій душ спочилих, або попросити в Господа прощення для близьких своїми словами. Головне в молитві, якою б вона не була, - щирість.

Увечері поминального дня заведено збиратися за спільним столом і пом'янути померлих у колі сім'ї добрим словом. Стіл має бути накритий скромно, головна страва - поминальна кутя.

Троїцька батьківська субота - що не можна робити

У поминальний день є також низка своїх заборон:

  • не можна сильно сумувати за померлими, плакати;
  • заборонено лаятися, з'ясовувати стосунки;
  • не вітаються надмірності на поминальному столі - на ньому має стояти пісна їжа;
  • не слід поминати померлих алкоголем, розпивати спиртне на кладовищі;
  • не потрібно залишати спиртне та їжу на могилах - цукерки та печиво на помин краще роздати знайомим, сусідам або ж іншим відвідувачам цвинтаря;
  • не слід відзначати дні народження, весілля та ювілеї в батьківську суботу.

Прямої заборони на роботу немає - можна займатися повсякденними справами, але важку роботу краще перенести на інший день.

Троїцька субота - прикмети

Цього дня звертають увагу на погоду:

  • веселка після дощу - провісниця удачі та благополуччя;
  • роса випала - будуть ранні заморозки;
  • день спекотний видався - буде посушливе літо.

Вважається, що цього дня добре садити дерева - для благополуччя сім'ї, а ось купатися у водоймах перед Трійцею народні прикмети не радять - бояться русалок, які виходять перед святом.

Раніше ми розповідали, коли буде Трійця цього року і про її головні традиції та заборони.

Вас також можуть зацікавити новини: