
14 травня православні віряни за новим церковним календарем згадують святого мученика Ісидора Блаженного. Цього ж дня - Радониця, один з особливих поминальних днів у році. Про його звичаї, прикмети і заборони та що відзначають у церкві 14 травня за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.
14 травня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідних) змістилися на 13 днів раніше. Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
14 травня за новим стилем (27 травня - за старим) - день пам'яті святого Ісидора Блаженного, чудотворця, який жив у III столітті і постраждав за християнську віру.
Ісидор був родом з Олександрії, але сам жив на грецькому острові Хіос і був християнином. Коли до влади прийшов імператор Декій, то велів закликати всіх здібних служити в римське військо - і Ісидора прийняли в полк воєначальника Нумерія. При цьому всі воїни повинні були поклонятися римським язичницьким богам. Нумерію донесли, що Ісидор - християнин. Його викликали на допит, і він там так само сповідав свою віру. Коли переконання і вмовляння зректися християнства виявилися марними, Ісидора віддали на муки і відрізали мученику язик. Але Ісидор продовжив славити Христа, а Нумерій, навпаки - онімів. У жаху він написав на дощечці смертний вирок Ісидору. Блаженний Ісидор мав дав чудотворення і провидіння.
***
14 травня у православній церкві проходить один з особливих поминальних днів у році - Радониця. Ця дата однакова для обох календарів, оскільки залежить від дати Великодня (відзначається на дев'ятий день після свята). У храмах цього дня відбуваються літургія і панахида, парафіяни моляться за упокій душ померлих родичів і близьких.
Церковне свято 14 травня за старим стилем - Радониця (проводи), день пам'яті святого пророка Єремії.
Про що говорять прикмети на 14 травня

Прикмети погоди говорять про те, якою вона буде надалі:
- день похмурий видався і холодний - до морозної зими;
- сонячно 14 травня - до ясного літа;
- увечері випало багато роси - завтра буде гарна погода;
- метеликів багато з'явилося - скоро настане спека;
- шишки на ялині червоні, а на сосні зелені - пора сіяти ячмінь.
У народному календарі 14 травня - свято Сидір Бокогрій або Сидір Огірочник. Холоди і заморозки залишалися позаду, а на городах цього дня починали садити огірки.
Що можна робити 14 травня
Святому Ісидору моляться про гарний урожай огірків. Одна з головних традицій поминального дня - потрібно піти до церкви, віднести "панахиду", написати поминальні записки. В "панахидку" кладуть круглий хліб, цукор, олію, воду, можна печиво, фрукти, цукерки. Після храму традиційно йдуть на цвинтар: священики радять не нести туди штучні квіти - краще поставити живі або посадити. Цукерки та печиво також краще роздати, а не залишати на могилах. Найважливіше на Радоницю - це молитва, яка допомагає душам померлих знайти спокій.
Прямої заборони на роботу в цей день немає - можна працювати на городі та в саду, садити огірки, квіти, чагарники.
Що не можна робити 14 травня
Серед заборон, що не можна робити сьогодні - сваритися, думати про погане, погано відгукуватися про померлих, побиватися за тими, хто помер, відмовляти в допомозі та милостині. Не слід влаштовувати гучні поминальні застілля, пити на кладовищі.
Народні прикмети не радять за можливості вирушати в далеку дорогу - вона може виявитися важкою.
14 травня - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Сидір, Олександр, Іван, Леонтій, Макар, Максим, Марк, Микита, Петро, Тихон.