Церковне свято сьогодні, 16 серпня / колаж УНІАН

16 серпня за новим церковним календарем православні віряни відзначають Перенесення нерукотворного образу Ісуса Христа. У народі - Горіховий Спас. Розповідаємо про традиції та прикмети 16 серпня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.

16 серпня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Відео дня

16 серпня за новим церковним календарем (29 серпня за старим) у церкві відзначають Перенесення нерукотворного образу Господа нашого Ісуса Христа з Едесси до Константинополя.

За переказами, коли Ісус Христос жив на землі, в сирійському місті Едесса правив цар Авгар, який страждав від прокази. Коли він почув про чудесні зцілення Спасителя, то послав за ним до Єрусалима писаря, якому також наказав написати образ Сина Божого. Але писар не зміг зробити портрет - риси Ісуса постійно змінювалися через "невимовну благодать", яка виходила від нього. Тоді Ісус умився і витерся складеним вчетверо полотном - на тканині проступили риси Спасителя. Полотно відвезли цареві Авгарю, і той зцілився. Потім це полотно розкинули на башті, щоб і інші люди могли повірити в справжнє диво. Вважається, що цей нерукотворний образ - перша в історії ікона.

У 630 році Едессу захопили араби і заборонили поклоніння Нерукотворному Образу. Але 944 року імператор Костянтин Багрянородний викупив його в еміра (правителя) і переніс до Константинополя - образ став головною святинею міста. На жаль, у XIII столітті під час хрестового походу він був загублений.

Церковне свято 16 серпня за старим стилем

Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем - що можна і не можна робити в день пам'яті преподобних Ісаакія сповідника, Далмата і Фавста.

Про що говорять прикмети на 16 серпня

16 серпня - прикмети сьогоднішнього дня / ua.depositphotos.com

За прикметами дня судять, якою будуть осінь і зима:

  • журавлі вже відлетіли - на Покрову буде мороз, а якщо ще можна побачити уравлів у полі - то зима буде пізньою;
  • великий урожай горіхів - до врожаю жита наступного року;
  • вода у водоймах спокійна - осінь буде тиха, а зима - без хуртовин.

У народному календарі 16 серпня - свято Горіховий Спас, Хлібний Спас, Спас на полотні. Традиційно в цей час починається збір горіхів і закінчується збирання хліба. Народне свято 16 серпня також відоме як Антон-вихровей, Ісаакій-малинник.

Що не можна робити 16 серпня

16 серпня, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лайки, злості, пліток, наклепу, заздрості та жадібності, помсти, розпачу. Заборонено ображати будь-кого, не можна відмовляти в допомозі нужденним.

Заборони на роботу в цей день немає - навпаки, на Горіховий Спас не можна лінуватися, оскільки це час збору врожаю і пора заготовок.

Що можна робити 16 серпня

Оскільки до Третього Спасу дозрівають горіхи, овочі, фрукти і зернові, то ці природні дари освячують у храмах. Це свого роду подяка Господу за те, що він допоміг виростити, і прохання, щоб усе пішло на користь.

Традиційно печуть коровай із нового врожаю, які освячують у церкві й обов'язково ставлять на святковий стіл. Також готують випічку з горіхами та фруктами - пиріжки, булочки, пряники, а свіжоспечений хліб роздають малозабезпеченим. На столі на третій Спас має бути багато різноманітних страв, кожну намагаються скуштувати - щоб наступний рік був урожайним і радісним.

16 серпня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Яків, Анна.

За старим стилем іменини святкують Антон, В'ячеслав, Іван, Микола.

Вас також можуть зацікавити новини: