Які консерви та інші продукти купити на зиму / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Українці третій рік живуть в умовах війни, і зима 2024-2025 теж може виявитися нелегкою. Тому потрібно заздалегідь подумати про те, якими продуктами запастися на зиму на випадок, якщо будуть перебої зі світлом або водою.

Чим потрібно запастися на зиму - список необхідних продуктів

Прийдешня зима може виявитися складною через російські атаки по енергоструктурі України. Тому в разі перебоїв з електрикою і водопостачанням важливо мати вдома необхідний запас провізії та води. Головне правило: продукти мають бути тривалого зберігання і зберігатися без холодильника. Крім цього, їжа має бути поживною і простою в приготуванні. Насамперед завжди купують консерви.

Якими консервами слід запастися:

Відео дня
  • м'ясними - тушкована свинина, тушкована яловичина;
  • рибними - нежирна риба у власному соку або олії;
  • овочевими та бобовими.

Що стосується того, яка консерва зберігається найдовше, то під час купівлі обов'язково дивіться на термін придатності - він у різних консервів відрізняється:

  • у промислових рибних консервів у жерстяних банках найкоротший - 2 роки з дати виготовлення;
  • консервовані кукурудза, горошок - у склі можуть зберігатися 3 роки, у бляшанці - близько 4 років;
  • промислові м'ясні консерви (свинина, яловичина, баранина) у жерстяних банках - зберігаються найдовше, до 5 років.

Не слід запасатися грибними консервами та консервами з кісточками, бо у них досить короткий термін зберігання. 

Також важливо, щоб герметичність банок консерв не була порушена: під час купівлі огляньте консерви на предмет вм'ятин, тріщин, іржі або кришки, що підтікає, - якщо таке є, то брати цей продукт не варто.

Пам'ятайте також про те, що відкриті консерви не можна зберігати в бляшаній банці, оскільки залізо окислюється - таким продуктом можна отруїтися. Консерви після відкриття обов'язково потрібно перекласти в скляний, керамічний посуд, а якщо холодильник не працює, то краще не залишати, а з'їсти відразу.

Що купити на зиму ще:

  • сухарі, хлібці, бублики, печиво-крекери, галети;
  • шоколад, козинаки, цукерки, халву, горіхи, сухофрукти, мед, згущене молоко, цукор;
  • чай, каву.

Також можна купити молоко тривалого зберігання (ультрапастеризоване), або, як варіант, сухе молоко. Якщо ж ви передбачили можливість готувати в разі вимкнення світла/газу, то потрібно також зробити запас круп, каш і вермішелі швидкого приготування, солі, олії або смальцю (смалець зберігається довше).

Можна також зараз купити сало і закатати його в банки - раніше ми розповідали, як готувати мариноване сало на зиму. Якщо є де зберігати - запасіться картоплею, цибулею, морквою, часником і буряком.

Не забудьте про запас води - як питної, так і технічної: дорослій людині на добу потрібно приблизно 3 літри питної води, технічної - приблизно 10 л. Запас води слід робити на 72 години.

Вас також можуть зацікавити новини: