
22 травня 2025 року стартує український прокат кулінарної драми "Кухня" (La Cocina), що поєднує в собі розповідь про трудові будні працівників ресторану з мігрантською проблематикою.
За сюжетом фільму, у самому серці великого ресторану на Мангеттені вирують особисті та професійні пристрасті. Педро – мрійливий і бунтівний кухар із Мексики, що змушений працювати нелегально допоки не владнає проблеми з документами. Він закоханий в американську офіціантку Джулію, але їй зовсім не до кохання. Коли з каси закладу зникають гроші, усі підозри падають саме на працівників-мігрантів. Чим ближче до обіднього ажіотажу, тим дужче ситуація на кухні загострюється.
УНІАН разом з кінокомпанією "Артхаус Трафік" вирішили розповісти, чому ж українським кіноманам не варто проходити повз це багатогранне кіно.
Оцінити фестивальний гіт
Світова прем'єра стрічки відбулась на минулорічному Берлінському кінофестивалі. Вона вважалась одним із фаворитів основної конкурсної програми, але в результаті не здобула омріяного "Золотого Ведмедя".
Втім її режисер, мексиканець Алонсо Руїспаласіос, усе ж має нагороду Берлінале – у 2018 році він, зі своїм фільмом "Музей", отримав приз за найкращий сценарій. Ба більше, у списку його досягнень є навіть відзнака Одеського кінофестивалю.
"Кухня" заснована на п'єсі британського драматурга Арнольда Вескера 1957 року, але адаптована до сучасних реалій. Руїспаласіос прочитав цю книгу вперше у свої студентські роки, працюючи посудомийником і офіціантом у ресторані, що надало фільму особливої автентичності.
Побачити зіркову акторку
Одну із центральних героїнь фільму грає популярна американська акторка Руні Мара, відома завдяки своїм ролям у таких картинах, як "Дівчина з татуюванням дракона", "Алея жаху", "Керол", "Вона" та багатьох інших.

Мара є дворазовою номінанткою на "Оскар", "Золотий глобус" та BAFTA. Вона регулярно співпрацює з видатними режисерами (від Девіда Фінчера до Теренса Маліка) і майстерно перевтілюється з одного яскравого образу в інший, а тому не варто пропускати її черговий вражаючий перформанс.
Відчути драматичну історію кохання
Екранним партнером Руні Мари став популярний мексиканський актор Рауль Бріонес, який знімався і в попередніх фільмах режисера. Історія кохання американської офіціантки та кухаря-мігранта стає вишенькою на цьому вишуканому торті. Особисті драми, бурхливі почуття та відчайдушні спроби знайти спільну мову – у "Кухні" вогонь палає не лише під час приготування їжі.

Опинитись на кухні великого ресторану
Звісно, саме приготування їжі є невід'ємною складовою сюжету, адже події відбуваються прямісінько на кухні одного мангеттенського ресторану. Глядачі мають можливість зануритись у той творчій хаос, що панує там у час пік.
Кухарі, що не встигають перепочити бодай хвилину, офіціанти, які намагаються вчасно подати гостям їх замовлення, та суворий шеф, який має контролювати всі процеси – "Кухня" наочно демонструє все те, що зазвичай залишається за лаштунками фешенебельних закладів.

Операторська робота Хуана Пабло Раміреса включає захопливі довгі плани, які передають хаос кухні під час обіднього піка. Особливої уваги заслуговує 12-хвилинний безперервний план, що показує несамовитий темп роботи ресторану.
Подивитись на США очима мігрантів
Перед нами розгортається не лише кулінарна драма, але й соціальна. Річ у тім, що більшість працівників закладу є нелегальними мігрантами. Кухарі, офіціанти та посудомийники зібрались тут із різних куточків світу, перетворюючи ресторан на своєрідний аналог Вавилонської вежі. Важкою щоденною працею вони виборюють своє право на життя в Америці, а фільм дає глядачам можливість відчути їх біль.

Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,1 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 74% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість"та 85% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 75 зі 100 балів (відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки"), а широка аудиторія – в 8,4 з 10 балів (відповідає характеристиці "всезагальне визнання").
The Hollywood Reporter характеризує фільм як "вибухову розповідь про іммігрантів, що працюють у ресторанах, переслідуючи американську мрію". Variety називає Руїспаласіоса "одним із найоригінальніших і найцікавіших талантів у кіновиробництві Мексики", Little White Lies зазначає, що "складні стосунки персонажів і надзвичайно напружені сцени на кухні роблять перегляд настільки захопливим, що 140 хвилин пролітають непомітно", а Deadline пише, що "Кухня" – це "серіал "Ведмідь" на стероїдах".