
Багато дачників роблять домашній компост, щоб заощадити на покупному і не використовувати хімію. Однак чекати результату доводиться роками, а іноді відходи не перегнивають і просто викидаються. І тоді доводиться купувати готову суміш.
Але якщо знати кілька хитрощів, ви зможете приготувати поживний компост із листя всього за 2-4 тижні. Весь секрет - у правильному розташуванні шарів. Якщо зробити все грамотно, то компоненти перегниють одночасно і перетворюються на прекрасне добриво.
Як швидко зробити компост із листя
Для гарного результату важливо вибрати правильне місце для компостної ями. Воно має бути в теплому і сухому місці, в ідеалі - біля південного паркану. Готувати суміш рекомендується в теплу пору року, тобто з кінця травня по вересень. Так процес перегнивання пройде швидше.
Важливо вибрати правильне листя, в ідеалі - від вишні, яблуні, сливи, абрикоса, клена, берези. Не використовуйте дубове та горіхове - воно погано гниє. Дуже важливо, щоб весь матеріал був сухим, інакше приготування затягнеться на багато місяців.

Якщо оптимальне місце і хороші матеріали знайдено, час укладати суміш. Для рівномірного перегнивання швидкий компост із листя укладайте такими шарами (кожну частину з листям полийте теплою водою):
- На саме дно - шар завтовшки 20 см з тонких гілок.
- 3 см родючого ґрунту з бактеріями.
- 2 мішки листя + 300 г золи +150 г доломітового борошна.
- 2 см землі.
- 2 мішки листя + 20 кг свіжих бур'янів +150 г доломітового борошна.
- 1 см землі.
- 2 мішки листя + 200 г шкаралупи яєць + 150 г доломітового борошна.
Яму накрийте товстою ковдрою, а потім - плівкою з парою отворів. Для рівномірного перегнивання через тиждень перемішайте компост із сухого листя довгою палицею. А через 14-20 днів суміш уже має перетворитися на однорідне добриво. Для цього важливо, щоб температура всередині зберігалася на рівні близько 50°.
У результаті із зазначених компонентів можна отримати приблизно 4 мішки поживної суміші. Знаючи, як зробити компост із листя, ви можете протягом усього року збирати опале та зрізане листя для домашнього добрива.