Півонії обрізають двічі на рік: перший раз після цвітіння - зрізають стебла, що відцвіли, і другий - коли готують квіти до зими. Давайте розберемося, коли восени обрізати піони, навіщо це робити і як правильно.
Коли обрізати піони на зиму і навіщо це робити
Обрізати півонії перед зимою потрібно з кількох причин:
- на листках квітів до кінця літа з'являються ознаки зараження грибковою хворобою (іноді кількома), а отже, на них будуть і спори грибків;
- незрізане листя півоній - це притулок для шкідників на кшталт попелиці, трипсів і бронзовок;
- листя, що залишилося під снігом, гнитиме до весни і може заразити ґрунт (та інші рослини) сірою гниллю, іржею та іншими хворобами.
Тому обрізати і прибирати стебла і листя півоній з ділянки восени потрібно - і щоб квітник був здоровим, і щоб півонії наступного року цвіли пишно.
Коли можна обрізати піони восени? Перше правило говорить - не поспішайте з повною обрізкою півоній. Дуже часто садівники поспішають зрізати стебла і листя, але це неправильно - зелена маса допомагає квітам живити коріння і накопичувати необхідні для зимівлі поживні речовини. Якщо позбавити півонії стебел і листя, то це фактично послабить їх. До того ж, дуже часто зрізані дуже рано квіти за теплої погоди починають випускати молоді пагони - можете бути впевнені, що взимку вони загинуть.
Коли ж найоптимальніший час для обрізки півоній? Це насамперед залежить від виду півоній:
- трав'янисті півонії (найпопулярніші) - обрізають із середини жовтня до початку листопада, коли вже починаються перші заморозки;
- ІТО-півонії (гібриди) - з середини і до кінця листопада, вони більш стійкі до холоду;
- деревоподібна півонія - також пізньої осені, вона добре переносить заморозки.
Якщо сумніваєтеся з приводу термінів обрізки трав'янистих півоній, то можна просто спостерігати за їхнім станом: як тільки стебла поляжуть - можна зрізати.
Як обрізати піони на зиму
Трав'янисті та ІТО-півонії зрізають майже біля самої землі, залишивши тільки пеньки 2-3 см заввишки. Робити це слід у сонячний день - якщо піде дощ і волога потрапить на свіжий зріз, то рослина почне гнити. Після обрізки пеньки радять присипати попелом, щоб продезінфікувати зрізи і підживити рослини - на кожен кущ потрібно буде по 2-3 жмені попелу.
Деревоподібні півонії обрізають трохи по-іншому - у них пагони минулого року не можна чіпати, оскільки на них утворюються бутони. Тому восени у таких півоній видаляють лише хворе, сухе і з'їдене комахами листя, а також раз на кілька років обрізають верхівки занадто здерев'янілих стебел - формують кущ.
Деякі садівники листя півоній відправляють у компост, але все-таки краще перестрахуватися і спалити його або вивезти. Молоді рослини півоній трав'янистих і іто-гібридів (до 3 років) треба вкрити на зиму ялиновим гіллям, інші - замульчувати торфом або компостом. Деревоподібні, як уже говорили, не бояться морозів, але тут є зворотний бік: при плюсовій температурі у них можуть почати прокидатися бруньки і загинути, коли вдарять морози. Тому такі півонії теж вкривають на зиму: зрізають усе листя, зв'язують кущ і обтягують його мішковиною з отвором у нижній частині для провітрювання. Можна вкрити і тим же ялиновим гіллям, спорудивши з нього курінь.
Раніше ми також розповідали, чому не цвітуть півонії і як це виправити.