Унаслідок катастрофи постраждала екологія України та місцеві жителі регіону / фото УНІАН

Уже за кілька днів буде річниця підриву російськими окупантами Каховської ГЕС на Херсонщині. Багато хто задається питанням, чи потрібно взагалі відновлювати водосховище після такої руйнації. Свою думку висловив декан факультету біології, географії та екології Херсонського державного університету, професор Ігор Пилипенко для НВ.

"Звичайно, ми, науковці, хотіли б, щоб відновився Великий Луг; щоб Дніпро був чистим і багатим, щоб він вільно тік до свого гирла і став таким, як 100 років тому. Але так вийшло, що від води Каховського водосховища залежало від 2 до 4 млн людей. Протягом 70 років його існування на цих територіях була вода, тепер води немає, а люди зі своєю інфраструктурою і системою господарювання залишилися", - пояснив фахівець.

За його словами, у такому разі ставити Дніпро на перше місце неправильно. Насамперед варто думати про людей, зауважує Пилипенко, адже після підриву Каховської ГЕС найбільше постраждала не природа, а людина.

Відео дня

Також він розповів, як відновлюється природа після екологічної катастрофи. Професор зазначив, що це відбувається швидше, ніж прогнозувалося.

"Можливо, її розвиток збігся з умовним піком весни-літа, і тому відновлення на певних ділянках Каховського водосховища відбувається досить швидко. Але потрібно розуміти: воно не залишиться таким, як зараз. Ба більше, ми ще не бачили справжніх паводкових режимів, які відрегулюють рельєф, гідрологію колишнього ложа водосховища", - вважає Пилипенко.

Еколог зазначив, що після того, як закінчиться становлення рельєфу, який буде схожий на систему островів і плавнів нижнього Дніпра, сформуються ділянки водної та навколоводної рослинності, що частково затоплюватимуться та залишатимуться суходільними, проте зазнаватимуть постійного сезонного впливу весняної великої води та осінньої низької води.

"Ці спостереження стосуються насамперед русла Дніпра вздовж правого берега. Щодо лівобережжя ми не можемо робити достовірних висновків, бо банально не маємо можливості повноцінно спостерігати за тією територією. Але завдяки випадковим відео, які потрапляють у мережу, можна сказати, що природа на лівому березі розвивається в умовах застійної води, що лишилася в широких руслах колишніх протоків, плесків і річки Конки. Тому там природа відновлюється не так активно", - наголосив експерт.

Каховська ГЕС - останні новини

Раніше голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін відповів, чи треба відновлювати Каховську ГЕС. За його словами, знищення дамби дуже негативно позначилося на аграріях.

"Теракт знищив зрошувальні системи. Каховське водосховище було джерелом постачання води. Частина підприємств поблизу Дніпра - затоплені. Тільки на правобережжі аграрії не зібрали 100 000 тонн зернових і техкультур. 2,8 млрд грн збитків тільки по зернових", - зазначив він.

Також еколог розповів, яким може стати Каховське водосховище через 10 років. Він зазначив, що за 10 років там може з'явитися вербовий ліс заввишки до 10 метрів.

"Тоді рівень води в ньому піднімався навесні на 30-50 см і через деякий час знижувався. Зараз ситуація повторюється. Рівень води впаде в травні. Але, звичайно, повінь важлива для нересту, для відновлення рослинності. Ґрунт був дуже сухий восени, зараз він зволожується", - пояснив експерт.

Вас також можуть зацікавити новини: