этот материал доступен на русском

Що таке варикозне розширення вен та що з ним робити: поради Супрун

17:07, 25 вересня 2019
Країна
1604 0
Що варто знати про розширення вен / facebook.com/ulanasuprun

Варикозне розширення вен — це проблема, яку вважають косметичною, а насправді вона - медична, пов’язана з іншими захворюваннями, і її обов’язково треба лікувати з лікарем.

Варикозна хвороба може виникати внаслідок перебудови венозних стінок, а також через застій крові у венах і її зворотний хід, пише на своїй сторінці у Facebook екс-глава МОЗ Уляна Супрун.

Читайте також5 правил для профілактики варикозу

Що робити з варикозними венами?

▪ Компресійні панчохи рекомендовані лікувальними протоколами вагітним жінкам, в яких сильно виступають вени, або людям, в яких може утворитися виразка на нозі. 

Щодо людей, в яких вени просто виступають, немає даних, чи ефективний компресійний трикотаж, чи ні. Але компресійний трикотаж згадують в низці рекомендацій, і зауважують таке: має бути правильно подібний розмір, слід мати принаймні 2 пари, і змінювати їх що 3-4 місяці у міру втрати еластичності. 

▪ Протоколи радять робити склеротерапію варикозних поверхневих вен (штучну закупорку всієї вени піною) або внутрішньовенну аблацію. Тоді вену закривають лазером або термокоагуляцією. Ці операції мінімально інвазивні, і роблять їх під контролем УЗД та під анестезією, а не наркозом. Видалення хворої вени рекомендують в крайніх випадках. Це сильно інвазивна процедура.

▪ Побутує думка, що скільки вени не лікуй, будуть здуватися нові і нові. Так, про це радять попереджати пацієнтів. Але варикозне розширення, яке може вилитися у виразку, стосується лише кількох поверхневих вен. Вони не всі поверхневі. Тож невелика операція це ефективно і назавжди. 

▪ Схуднути. Що більша маса тіла, то більше навантаження на ноги. Прагніть індексу маси тіла, меншого за 25. Якщо ж він 25-29.9, то ризик розвитку варикозу більший в 1.5 рази, а якщо понад 30 — то втричі.

▪ Не засмагайте. Це золоте правило запобігання зморшкам, випадінню волосся, розвитку раку шкіри і посилення варикозного розширення вен та венозної сіточки. Вени еластично-пружні завдяки колагену. В шкірі теж колаген, але іншого типу. Ультрафіолет викликає руйнацію колагену ферментами, і не допускає утворення нового.

▪ Рухайтеся. Це міф, що біг викликає варикозне розширення вен. Справді, надмірні тренування (якщо ви бігаєте ультратрейли і марафони) будуть навантажувати кровоносну систему, і поверхневі хворі вени будуть здуватися.

▪ Споживайте достатньо клітковини. Є певна залежність розвитку варикозу, а також варикозу тазових вен і геморою, та раціону, бідного на овочі, фрукти та каші.

Читайте такожСупрун "повстала" проти взуття на високих підборах

Чи дієві спеціальні креми та таблетки для зміцнення вен?

▪ Речовини, що “захищають вени”, називають флеботоніки. Великий огляд клінічної ефективності флеботоніків вказує на їхню помірну ефективність у зменшенні набряку ніг та суглобів. Вони не запобігали та не лікували виразки, зате побічні ефекти були достовірно частіші, ніж в групі плацебо. 

▪ Також популярні в нас креми, гелі та добавки, що місять екстракти кінського каштана, відносяться до засобів альтернативної медицини. В офіційних протоколах про них не йдеться. Користь від того, що ви двічі на день щось мажете на ноги, може бути зумовлена масажем, який допомагає крові рухатися (наносьте засоби і масажуйте ноги знизу догори) та зволоженням шкіри.

▪ Для підтримки здоров’я всіх судин треба споживати достатньо вітаміну С. Він є в перці, ківі, та ягодах. Ягоди, такі, як смородина, ожина і чорниця, корисні також високим вмістом антоціанів, рутину і поліфенолів. Вони захищають венозні стінки від запалення та пошкодження вільними радикалами. Також варто пити чорний і зелений чай і заварювати мишачий терен (він же рускус колючий). Вони містять поліфеноли, ефективні для підтримки вен. Але такі рекомендації не “лікують”, просто якщо їх не дотримуватися, буде гірше. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter