
10 липня за новим календарем української церкви вшановують пам'ять преподобного Антонія Печерського - засновника Києво-Печерської лаври й одного з найбільш шанованих святих в Україні. Які традиції та народні прикмети пов'язані з цим днем, що за свято сьогодні церковне відзначають за старим стилем - у матеріалі.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні
- Про що помолитися святому Антонію, що не можна робити сьогодні і що можна
- Прикмети на 10 липня - що обіцяє природа
Яке сьогодні церковне свято в Україні
10 липня (23 липня в старому календарі) згадують преподобного Антонія Печерського, засновника українського чернецтва.
Антоній народився в Любечі під Черніговом 983 року, і звали його в миру Антипа. Він з юності вирішив присвятити життя служінню Богу і пішов на Афон - там прийняв постриг. Згодом, з благословення ігумена, Антоній повернувся на батьківщину, щоб зміцнювати християнську віру.
У Києві Антоній оселився в печері на Берестовій горі, куди до нього стали стікатися учні. Так навколо келії виріс монастир, майбутня Києво-Печерська лавра.
Відомо, що Антоній вів аскетичне життя, носив волосяницю, їв рослинну їжу і мав дар прозорливості та зцілення. Водночас у важкі для держави часи він підтримував князя Святослава Ярославича.
Останні роки життя Антоній провів у Печерському монастирі, він же почав будівництво Успенського собору. Помер у віці близько 90 років, а його мощі нині спочивають у Ближніх печерах Лаври.
Яке православне свято сьогодні відзначають ще:
- вшановують преподобного Силуана, схимника Києво-Печерського;
- 45 мучеників у Нікополі Вірменському;
- мученика Апполонія;
- мучеників Віанора і Силуана;
- преподобних пустельників єгипетських.
Раніше ми також розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим стилем - 10 липня вшановують преподобного Самсона Чудотворця.
Про що помолитися святому Антонію, що не можна робити сьогодні і що можна
У день пам'яті преподобного Антонія Печерського до святого звертаються з молитвами про мир, просять зцілення і розради в печалі. Перед молитвою сьогодні потрібно вмитися - вважається, що вода цього дня має особливу силу.
У народі день отримав прізвисько Антоній Громоносець: цього дня часто йдуть грози. Згідно з народними традиціями, на Антонія слід обов'язково скупатися і вдягнути чистий одяг - це захистить від хвороб увесь рік.
Церква у свято, як і в інший день, закликає не сваритися, уникати лихослів'я, злоби, жадібності, відмовляти в допомозі нужденним.
Народні прикмети забороняють на Антонія смітити чи сваритися біля води - вірять, що це може позбавити людину здоров'я та удачі. Не можна сьогодні прати, робити прибирання і стригтися. Ходити в брудному - до хвороб, а розповідати про плани - до зриву задуманого.
Антонія в народі також називають "каральним" святом - вважається, що того, хто порушує заборони, святий карає вогнем.
Прикмети на 10 липня - що віщує природа

За народними прикметами дня судять про погоду й удачу в справах:
- вранці немає роси - до вечірнього дощу;
- грім чути сильно - до сильної зливи, а якщо грім глухий - до затяжного і тихого дощу;
- жаби стрибають на березі - день буде ясним і теплим.
Також вважається, що якщо багато ряски у водоймах, то рік буде вдалим, а якщо Антоніїв день припадає на середу або п'ятницю і чути грім - потрібно обов'язково сходити на риболовлю.