Яке сьогодні церковне свято 15 травня 2025 року / pexels.com

15 травня вшановують святителя Ісаю Києво-Михайлівського, єпископа Ростовського і чудотворця. Розповідаємо, що за православне свято сьогодні в юліанському календарі, які існують звичаї та застереження дня.

Яке сьогодні церковне свято в Україні

Після того, як ПЦУ змінила календар, свята зсунулися за часом на 13 днів раніше. 15 травня за новоюліанським стилем у церкві вшановують святителя Ісаю, постриженика Києво-Печерського монастиря, який утвердив православ'я в Ростові та навколишніх землях.

Ісая народився на початку ХІ століття на Київщині. Згодом він став ченцем Печерського монастиря, а 1062 року його, на прохання київського князя Ізяслава Ярославовича, поставили ігуменом Димитріївського монастиря. Через 15 років Ісаю обрали єпископом на Ростовську кафедру. Треба сказати, що в другій половині ХІ століття до Ростовської єпархії входили сучасні Ярославська, Володимирська, Нижегородська, Костромська, Вологодська, частина Московської та Тверської областей, а населяли землі язичники. Православних єпископів, яких надсилали, вони проганяли і вбивали.

Відео дня

Ісая був четвертим єпископом, він понад 20 років служив у єпархії: проповідував православ'я, хрестив язичників. Ісая провів християнізацію всього регіону, завдяки святителю православ'я з'явилося там, де нині Москва. Цікаво, що в піснеспівах XVI століття єпископа називають просвітителем "вся руська кінця", маючи на увазі північно-східну частину Київської Русі.

Святителя багато в чому підтримував Володимир Мономах, київський князь - на його кошти в Ростові побудували собор Успіння Пресвятої Богородиці. У цій церкві спочили мощі Ісайя.

***

Раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим стилем - у дату 15 травня вшановують святих мучеників Бориса і Гліба та перенесення їхніх мощів, а також віддають данину вшанування святителя Афанасія, патріарха Константинопольського, який уславився як Лубенський і Харківський чудотворець.

Про що помолитися і чого не можна робити сьогодні

У церкві цього ж дня згадують преподобного Пахомія Великого. У народі святого вважають покровителем тепла і врожаю, тому просять про гарну погоду, дружні сходи, гарне здоров'я та одужання. День прозвали Пахом Теплий.

Вважається, що у свято слід допомогти тим, хто потребує, а також викинути з дому весь мотлох - інакше в гаманці замість грошей теж буде сміття. На Пахома сіють пізній овес і пшеницю.

Суворих заборон сьогодні немає, але не можна сваритися, скандалити, скупитися, лінуватися.

Згідно з народними прикметами 15 травня в жодному разі не можна ділитися своїми планами, інакше нічого не збудеться. Не варто садити огірки - будуть гіркими і кривими, з кабачків - виростуть одні пустоцвіти, а розсада капусти не приживеться.

Хто святкує іменини 15 травня 

День ангела у Дмитра, Макара, за старим календарем - у Бориса, Гліба, Зої, Михайла, Романа.

Прикмети на сьогодні

Прикмети 15 травня / freepik.com

Прикмети дня можуть розповісти про прийдешнє літо:

  • на теплого Пахома теплий день - усе літо таким буде;
  • сережки на осиці з'явилися - до врожаю вівса;
  • калина цвіте - починай сіяти ячмінь;
  • сонце на сході багряне - літо буде пожежним.

Вважається, що з Пахома починається справжнє тепло.

Вас також можуть зацікавити новини: