
Яке свято через 40 днів після Великодня, знає будь-який віруючий православний - саме в цей час, після чудесного воскресіння, Ісус піднявся на небо. Про сенси цієї дати, що заведено робити і що, навпаки, забороняє церква та народні традиції, а також якого числа Вознесіння Господнє буде цього року - розповідаємо в матеріалі.
- У чому сенс свята Вознесіння Господнього
- Коли Вознесіння Господнє 2025 року
- Що не можна робити у свято Вознесіння Господнього та звичаї дня
У чому сенс свята Вознесіння Господнього
У переказах сказано, що після того, як Спаситель воскрес, він ще 40 днів жив земним життям, розмовляв зі своїми учнями, їв і спав, тобто, поводився як звичайна жива людина, а не дух. І лише напередодні вознесіння він разом з апостолами пішов у передмістя Єрусалима і повідав їм про те, що незабаром вони будуть хрещені Святим Духом, а потім вознісся.
У Вознесіння Господнього закладено глибокий сенс. Вважається, що, коли Христос, який переміг смерть, вознісся на небеса, то тим самим возніс людську природу і дав шанс кожній людині вознестися у вищу обитель, до Всевишнього.
Коли Вознесіння Господнє 2025 року
У свята плаваюча дата, тобто, щороку змінюється.
Оскільки Великдень цього року припав на 20 квітня, то Вознесіння випадає на 29 травня. Це одне з дванадцяти найважливіших свят у церкві.
Що не можна робити у свято Вознесіння Господнього і звичаї дня
У храмах у цю дату зазвичай відбуваються святкові літургії: священики надягають білий одяг, у якому служать наступні 10 днів, до Трійці. Віряни можуть піти на всенічне бдіння, а потім на літургію.
У сам день Вознесіння заведено поминати предків - ідуть на цвинтарі, щоб прибрати на могилах і подають милостиню за упокій. До речі, в народі ходить повір'я, що Ісус цього дня під виглядом жебрака ходить землею, тож відмовляти у свято не годиться, а от щедрість заохочується.
Можна зібратися за святковим столом - посту в цей день немає.
Вважається, що у свято не можна:
- робити будь-яку роботу, якщо це не повсякденні клопоти;
- влаштовувати гучні застілля;
- погано згадувати про померлих, сильно побиватися;
- з'ясовувати стосунки і сперечатися;
- відмовляти в допомозі тим, хто просить;
- виносити з дому сміття;
- плювати на землю - ще Христос по землі ходить.
У народі кажуть, що цього дня навіть кури не несуть яєць.
Народне свято називається просто - Вознесіння, за прикметами, саме в цю пору настає повний розквіт весни. Неділя після Вознесіння (вона завжди припадає на четвер) - це народний початок літа.
Є й інші прикмети свята:
- спекотний день видався - можна сіяти злакові та йти купатися;
- якщо скупаєшся у водоймі на Вознесіння - усі хвороби обходитимуть стороною;
- умитися ранковою росою - довше бути молодим і красивим.
Ніч напередодні охрестили солов'їною, птахи співають особливо голосно і красиво. Однак дощ у цю дату - погана прикмета, можуть захворіти домашні тварини, а врожай буде мізерним.
За повір'ями, якщо в Бога попросити щось у день Вознесіння, то це обов'язково здійсниться.
Раніше ми публікували православний календар зі святами на кожен день у травні 2025 року.