
Саме навесні дачники зобов'язані приділити особливу увагу своєму саду, тому що в цю пору року із зимової сплячки виходять різні шкідники, а також активізуються збудники захворювань. Саме тому важливо мати під рукою календар обробки саду від шкідників і хвороб, щоб вчасно захистити культури від атаки.
Коли обприскувати дерева навесні - етапи та правила
Календар обробки фруктових дерев, а саме кісточкових культур, завжди проходить у кілька етапів. Все тому, що цей вид рослин більше за інших схильний до різних захворювань, таких як: моніліоз, коккомікоз або клястероспоріоз. Також плодові дерева дуже "люблять" пильщики, плодожерки і попелиці.
Перший етап
Перший раз обприскати дерева потрібно наприкінці березня-початку квітня, і це, мабуть, найважливіший етап. Необхідно знищити всіх шкідників, яким вдалося пережити зиму, і "вбити" спори грибів. Щойно зійде сніг, температура не падатиме нижче +5 градусів за Цельсієм - можна приступати. Також важливо "зловити" момент, поки не почався рух соку і набухання бруньок.
Кінець березня-початок квітня - той самий час, коли обробляти дерева мідним купоросом можна і потрібно. Вистачить 100 грамів на відро води, щоб підсушити рани на корі та захистити рослину від грибкових захворювань. Також городники використовують тривідсоткову бордоську суміш. Для її приготування потрібно змішати 300 грамів мідного купоросу і 400 грамів вапна, розвести все це у відрі води. Такий розчин відмінно допомагає від грибків і бактерій, знезаражує кору і бруньки, а також є доволі економічним.
Додатково можна купити спеціально інсектицидно-олійні препарати, які "вб'ють" шкідників, що перезимували, а також покриють тонкою плівкою яйця, перекриваючи доступ кисню до них. Через це з них не зуміють вилупитися нові комахи. Добре вони допомагають і від парші, і від коккомікозу, і від клястероспоріозу. Ба більше - такі препарати будуть "працювати", навіть якщо температура опуститься нижче п'яти градусів.
Другий етап
Наступна стадія, без якої не може існувати жоден календар обробки сливи, вишні або абрикоса - фаза зеленого конуса. Зазвичай, вона настає у квітні-початку травня залежно від температури. Ви можете судити по дереву - якщо бруньки вже набрякли, але ще не почали цвісти, натомість дерева "випустили" перші листочки, значить, настав час приступати до другого етапу.
Тут можна брати перевірені фунгіциди: "Хорус", "Скор" або "Стробі". Розводити в пропорції 2 грами на відро води. Препарати надійно захищають дерева від парші, моніліозу та коккомікозу. Від кліщів, попелиці та пильщиків допоможуть "Актеллік" і "Фуфанон". Для того щоб засоби подіяли, потрібно дотриматися певних умов і запам'ятати, коли обприскувати вишню навесні, а також інші плодові дерева.
Виберіть сухий безвітряний день, коли температура триматиметься в межах від +5 до +25 градусів за Цельсієм. Бажано проводити всі обприскування і поливи ввечері, щоб сонце не світило занадто яскраво.
Третій етап
Зазвичай, припадає на травень місяць, коли цвітіння вже минуло, і дерево приступило до формування зав'язей. Якраз у цей час необхідно захистити майбутній урожай. Досвідчені садівники рекомендують не експериментувати, а одразу купувати надійні препарати, наприклад, ті ж "Скор" або "Хорус", як захист від моніліозу і коккомікозу, або "Топаз", якщо є ознаки борошнистої роси.
Від шкідників у цю пору року найкраще рятують інсектицид "Каліпсо" і біопрепарат "Фітоверм" Доведеться витратитися, але воно того варте. Всі перераховані вище засоби потрібно розводити в пропорції 2 грами на відро води і обробляти дерева мінімум через тиждень після опадання квіток.
Якщо весь травень тримається суха і ясна погода, то достатньо буде однієї обробки на місяць, але якщо раптом підуть дощі, то через два тижні після першої процедури потрібно буде провести другу. Ті садівники, у яких дерева сильно уражені захворюваннями або шкідниками, повинні проводити обробку кожні 10 днів, тобто 3 рази за травень.
Четвертий і п'ятий етапи
Останній раз, коли ви підете обприскувати сад, заповнюючи календар обробки абрикоса, сливи і вишні, настане під час формування плодів, а потім за місяць до збору врожаю. Виходить, що вам доведеться навідатися в сад двічі, щоб не дозволити хворобам і шкідникам атакувати культуру на фінішній прямій.
Тут уже нам потрібні інші препарати, наприклад "Фітоспорин М", який вбереже рослину від плодової гнилі. Також не зайвим буде використовувати біопрепарат "Лепідоцид" від шкідників. В обох випадках поради з інтернету щодо термінів обробки будуть некоректними, тому краще читати інструкцію від виробника і дивитися на стан дерев у саду.
Корисна порада: бажано завжди чергувати препарати, щоб комахи, бактерії та грибки не звикали до речовин. Новий засіб буде для них сюрпризом, а отже, шансів вбити паразитів у вас виявиться більше.