Що потрібно робити з трояндами восени / колаж УНІАН, фото pixabay.com

Догляд за трояндами в саду восени нескладний, хоча і вимагає трохи часу - їх потрібно правильно і вчасно обрізати, обробити, пригнути і вкрити. Коли і як це правильно робити, а також яких помилок не слід припускатися в передзимовий період - розповідаємо в матеріалі.

Що потрібно робити з трояндами восени

В умовах теплої осені троянди можуть продовжувати радувати своїм цвітінням аж до середини жовтня. Та у деяких сортів часто збивається внутрішній таймер - вони забувають "заснути" і заморозки можуть застати квіти з бутончиками і молодими листочками. Як результат - кущ просто замерзне. Щоб цього не сталося, потрібно допомогти трояндам призупинити ріст. Що потрібно зробити:

  • із середини вересня скорочуйте полив;
  • перестаньте рихлити ґрунт;
  • не робіть підживлення - останнє осіннє підживлення має бути на початку вересня;
  • прищипніть бутони і молоду поросль. 

Крім цього, регулярно прибирайте під кущами опале листя, щоб воно не почало гнити і не заразило квіти. 

Відео дня

Що робити з відцвілими трояндами восени - як обрізати 

Осінню обрізку троянд проводять поступово - починають у вересні і закінчують у листопаді. Зорієнтуватися дуже просто: почалися нічні заморозки - потрібно обрізати троянди.

Для цього спочатку потрібно видалити бутони, що залишилися, вирізати слабкі пагони, ті, що ростуть у середину куща, і зайву поросль. Довгі стебла також слід підрізати. У листопаді на кущі потрібно залишити 3-5 найсильніших гілок + 3-4 гілки з хорошими бруньками. 

Обрізати на висоту 50-60 см радять чайно-гібридні троянди та кущі з товстими стеблами, які важко пригнути. Решту краще не обрізати - просто зв'язати і пригнути до землі. 

Чим обробити троянди восени перед зимою

Уже обрізані троянди потрібно обприскати розчином мідного купоросу 5% або бордоською рідиною 3%. Це потрібно зробити для того, щоб не розвивалися грибкові хвороби. Після цього кущі слід підгорнути сухим торфом - шар має бути 20-30 см. Ще краще взяти суміш із визрілого компосту, піску та торфу. Це захистить коріння від підмерзання, а стебла - від розтріскування.

Накривають троянди в листопаді-початку грудня, але краще орієнтуватися на погоду і не поспішати з утепленням - деякі сорти троянд можуть витримувати t -10°С, а то й -20°С. Найкраще вкрити кущі, коли на вулиці встановиться 0°С, допустимо, щоб випало трохи снігу. Утеплюють троянди спандбондом, ялиновим гіллям, мішковиною - матеріал натягують на дуги або опори.

Що не можна робити з трояндами восени 

Є кілька моментів в осінньому догляді за трояндами, про які потрібно знати, щоб не нашкодити.

  • Не обрізайте невизрілі пагони занадто рано

Поки на вулиці тепло, троянди будуть рости. Роблячи обрізку, ви провокуєте ріст нових пагонів тоді, коли кущам уже потрібно "засипати". Після обрізки замажте "ранки" зеленкою або садовим варом.

  • Не залишайте листя на стеблах перед укриттям

Навіть у здорових листках можуть початися інфекційні процеси - перед укриттям всю зелень потрібно прибрати.

  • Не пригинайте гілки в мороз

Пригинати троянди, наприклад, плетисті, слід у вересні або жовтні, якщо стоїть тепла погода. Але в жодному разі не в мороз - стебла стають крихкими і тріскаються, а через ранки пробирається інфекція. Фіксувати пагони найкраще поліпропіленовим шпагатом - натуральне волокно загниває, а укладати не на землю, а на порожні пластикові пляшки.

  • Не підгортайте троянди в сиру погоду

Навіть якщо ви візьмете суху суміш, вона набере вологу, і таке підгортання буде безглуздим. 

  • Не поспішайте вкривати троянди

Як уже говорили раніше, троянди - холодостійкі рослини. Можна заздалегідь підготувати їх до укриття, а вкрити вже по підмерзлій землі, коли припиняться дощі.

  • Не накривайте троянди поліетиленом і металом

Плівка під вагою снігу провисне і може пошкодити троянди. До того ж вона не пропускає повітря. Металеві відра або баки будуть акумулювати холод - для укриття вони не підходять.

Раніше ми розповідали, що потрібно робити з яблунями восени - як підготувати їх до холодів.

Вас також можуть зацікавити новини: