Вчені знайшли докази того, що неандертальці ховали померлих / Фото: Graeme Barker

Вчені виявили в Іраку скелет неандертальця, який був навмисно похований після смерті.

Читайте такожВ Ізраїлі знайшли стародавнє поселення віком понад 7 тисяч років

Вік останків оцінюється в 50 тисяч років. Про це з посиланням на New Scientist повідомляє zn.ua.

Перші свідчення того, що неандертальці ховали мертвих, з'явилися після того, як археолог Ральф Солеки виявив печеру Шанідар в 1950-60-х роках. В ній були знайдені останки 10 неандертальців, включаючи одного, на кінчиках пальців якого знайшли частинки пилку. Це свідчить про те, що тіло було поховане, а потім на нього поклали квіти. Ця знахідка стала одним зі свідчень, які дозволили переосмислити ставлення до неандертальців.

Разом з тим, аргумент з "квітковим похованням" викликав суперечки. Стверджувалося, що деякі гризуни приносять в печеру квіти, пилок могли занести також робітники, які працювали на розкопках.

У 2014 році розкопки в печері відновили: вчені хотіли вивчити відкладення, в яких були знайдені неандертальці, щоб зрозуміти, що ж сталося. Але, на свій подив, дослідники виявили нові останки: верхню частину скелета неандертальця, кістки якого зберігали анатомічну послідовність.

Вчені виявили свідчення того, що тіло було навмисно поховано. Крім того, шар, у якому воно знаходилося, був помітно темніше, ніж інші відкладення. Шари під тілом носили свідоцтва того, що їх порушили копанням. На думку дослідників, це свідчить про те, що могилу для неандертальця викопали, а потім в неї поклали тіло.

На даний момент учені не знають, чи належали знайдені останки нового індивіду або були частиною скелетів, знайдених раніше, деякі з яких були неповними. Імовірно, тіло було випадково розрізано навпіл в ході попередніх розкопок.