
Свято Івана Купала відзначається з 6 на 7 липня. З давніх-давен в цю ніч проводилося особливе народне гуляння, пов'язане з різними важливими обрядами. Одним з них було пускати вінки по воді, що було кульмінацією святкової ночі.
Хто пускає вінки на Івана Купала
Якщо в інших обрядах купальської ночі брали участь і чоловіки, то заключна частина святкування, з вінками, була виключно жіночою.
Що робити з купальським вінком, знали всі дівчата. За традицією після стрибків через багаття, що символізувало очищення від гріхів і всього поганого, і утоплення опудала Марени - символу голоду, холоду і хвороб, незаміжні дівчата йшли до відкритих водойм, біля яких проходило гуляння.
Як запускати вінок на Івана Купала
Цей обряд є одним з ключових. Зазвичай вінки запускають по річках, озерах або інших водоймах. Це символізує очищення, оновлення та приносить удачу.
Як правильно пускати вінки на Івана Купала:
- Заздалегідь зберіть свій вінок, переконавшись, що він міцно сплетений і не розвалиться у воді.
- Підійдіть до берега річки, озера або струмка.
- Прикладіть вінок до грудей, загадайте бажання або скажіть молитву.
- Якщо вінок великий, встановіть свічки на вінок і запаліть їх.
- Опустіть вінок на воду і спостерігайте, як він пливе.
З давніх-давен вважається, що якщо вінок добре поплив, а свічка не згасла - шлюб буде успішним і міцним.

Якщо він доплив до іншого берега, то доля дівчини, яка його відпустила, чекає її там. А якщо вінок потонув - то до наступного року судженого можна не чекати.
Які квіти потрібно вплітати у вінок на Івана Купала - а які не можна
Щоб зробити вінок на Івана Купала своїми руками, зберіть або купіть польові квіти - бажано, на самоті і в гарному настрої, щоб не передати рослинам негатив.
Що вплітати у вінок на Івана Купала - здавна для цього найчастіше використовували такі квіти:
- незабудка - символ вірності і сталості;
- мак - символ родючості;
- вусики хмелю - символ гострого і гнучкого розуму;
- волошка - символ краси і ніжності;
- мальва - символ віри, надії і любові;
- ромашка - символ сонця, чистоти і вірності;
- любисток - символ відданості і любові;
- калина - символ дівочої краси;
- барвінок - символ життя і вічної любові;
- деревій - символ свободи і нескореності;
- чорнобривці - символ вірності і краси;
- безсмертник - символ здоров'я і довголіття.
Якщо дівчина хотіла попросити у вищих сил здоров'я і благополуччя, то вплітала в вінок цілющі трави, а якщо важливий був хороший урожай, то доповнити традиційний вінок можна було пшеницею, ячменем або житом.
Що символізує вінок на голові дівчини - чистоту, невинність до заміжжя, а також жіночий початок, вічний круговорот життя, родючі землі.
Як робити вінок на Івана Купала - поради
Купальські вінки сучасні дівчата прикрашають будь-якими квітами на свій смак, традиції вже не такі суворі. Головне, не використовуйте вовчі ягоди, папороть і дурман, інакше привернете нечисту силу:
- візьміть тонке і міцне стебло;
- поверх нього покладіть квітку і туго затягніть стеблом внахлест;
- зверху помістіть ще одну квітку і знову затягніть внахлест;
- повторюйте, поки не сплетете потрібну довжину.
Альтернативний варіант - взяти три стебла і сплести їх як косу, додаючи після кожних двох сплетінь нові квіти і формуючи пишний об'єм вінка.

Щоб закінчити вінок, з'єднайте його кінці і сплетіть ще кілька секцій, щоб не розпадався. На місці перетину перев'яжіть ниткою або щільним стеблом.
Також порадимо, як плести вінок з кульбаб - техніка, в принципі, така ж. Зберіть достатню кількість кульбаб з довгими стеблами і переплетіть їх внахлест або косою, вставляючи інші квіти з однаковим інтервалом.

Головне, при плетінні не торкатися до кінців стебел, з яких виділяється молочний сік. Інакше довго не зможете відмити руки від коричневих плям.