Микола Чудотворець весняний - дата за новим календарем / ua.depositphotos.com

9 травня за новим церковним календарем православна церква згадує перенесення мощей святителя Миколи Чудотворця з малоазійських Мир Лікійських в італійське місто Барі. Святий Миколай - один із найбільш шанованих у світі та вважається найближчим до народу. У народному календарі день весняного Миколая Чудотворця називається Микола Весняний або Микола Літній. Про історію, традиції та заборони цього дня - у матеріалі.

Ким був Микола Чудотворець

Микола Чудотворець - це святий, який жив у III-IV століттях. Його поява на світ стала дивом для його батьків, які тривалий час не мали дітей. Виховували Миколу в смиренності та праведності і, коли він виріс, то став священиком. Після смерті батьків святий роздав усе своє майно бідним і вирушив у місто Міри.

Ставши архієпископом, Миколай боровся з язичниками та єретиками, допомагав хворим і нужденним і зробив чимало чудес. Прожив святий до глибокої старості, після смерті мощі його стали мироточити, а до святої усипальні потягнулися паломники - просити зцілення.

Відео дня

Коли день Миколи Чудотворця за старим і новим стилем

У народі святого також називають Миколай Угодник. Його особливо шанують християни й існує відразу кілька днів у році, коли прийнято згадувати святого:

  • 6 грудня (19 грудня за старим стилем) - день смерті Миколая (відомий просто як день святого Миколая);
  • 29 липня (11 серпня за старим стилем) - різдво святого;
  • 9 травня (22 травня за старим стилем) - перенесення мощей Миколи Чудотворця.

За переказами 9 (22) травня мощі святого було перевезено з Мір Лікійських до італійського Барі, де вони спочивають і досі.

День святого Миколи Чудотворця - традиції

У день пам'яті Миколи Чудотворця віряни йдуть на службу до храму - у святого просять про лікування хворих і захист слабких, здоров'я й добробуту для дітей, звертаються з молитвами у разі проблем на службі, незаконного осуду або покарання, перед далекою поїздкою і позбавлення від смертельної небезпеки

У свято потрібно помиритися з тими, з ким посварилися, і накрити багатий стіл: що більше частувань на столі, то багатшим урожай буде. Також у народі вважають, що дівчина, яку засватають на Миколу Теплого, буде хорошою дружиною і господинею, а сімейне життя складеться вдало. 

Що не можна робити в день Миколи Чудотворця і народні прикмети

Є кілька заборон у свято:

  • заборонено сумувати, впадати у відчай;
  • не можна байдикувати, лінуватися - сам святий був працьовитий;
  • у жодному разі не можна відмовляти в допомозі - святий завжди допомагав нужденним.

Народні прикмети кажуть, що якщо відвернутися від людини і не допомогти в день Миколи Чудотворця, то вся сім'я буде 7 років жити в бідності. Також цього дня намагаються не брати в руки гострих предметів (виняток - кухонне начиння і садовий інвентар).

Є й інші прикмети на Миколая Літнього:

  • якщо цього дня піде дощ - бути гарному врожаю;
  • грім уночі - довгий час буде ясна погода;
  • кульбаби не розкрилися - чекай дощу.

Вважається, якщо побачити павука у свято або розбити келих - то це до благополуччя.

Раніше ми публікували православний календар на травень 2024 - які свята відзначають віряни за старим і новим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: