Фото УНІАН

Аналітик ГО "Всеукраїнське об'єднання" Антикорупційний блокпост " Олег Рибальченко заявляє, що міністр освіти Сергій Шкарлет спільно з директором Інституту модернізації освіти Євгеном Баженковим ініціювали схеми на держзакупівлях, в них тепер беруть участь і перемагають лише наближені до чиновників компанії, які дерибанять виділені бюджетом 800 млн грн.

Про це Рибальченко написав у своєму блозі на "Цензор.НЕТ".

«Умови тендерів виписані так, що брати участь у них може тільки кілька компаній, близьких до чиновників МОН. Тендерні схеми впроваджують люди, які працювали в Міністерстві за часів одіозного Дмитра Табачника, а нині повернулися в МОН разом з новим в.о. міністра Сергієм Шкарлетом, колишнім радником і другом Табачника», - зазначає Рибальченко.

За його інформацією, МОН у червні 2016 року видає наказ № 704, в якому публікує Типовий перелік засобів навчання та обладнання для кабінетів природничо-математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів. У документі детально прописані мінімальні вимоги для комп'ютерної та цифрової вимірювальної техніки, яку місцева влада повинна закуповувати в школи.

«У своєму листі Баженков і Шкарлет кажуть, що вимоги до закуповуваної техніки не можуть відрізнятися від тих, які прописані в наказі МОН. Хоча в Типовому переліку йдеться про мінімальні вимоги. У підсумку до всіх опублікованих тендерів стали з'являтися однотипні вимоги про необхідність внесення до них змін відповідно до цього листа МОН", - пише експерт.

За його даними, відтепер закуповуватися має обладнання саме з мінімальними параметрами, а з не з якимись конкретними, продуманими під умови освітнього процесу.

Читайте такожУ Раді розповіли, чи повернутися діти до школи після осінніх канікул

«В останні роки на ринку освітніх послуг в Україні з'явилося багато нових гравців, невеликих компаній, які забезпечували конкурентне поле під час держзакупівель. Зараз департаменти освіти, по суті, блокують участь дрібних постачальників, прописуючи вимогу про аналогічні договори. Для участі в тендерах компаніям потрібен документально підтверджений досвід виконання двох аналогічних договорів на суму не менше, ніж цей лот, і за тим же кодом. Це нібито має довести, що виконавець здатний якісно і вчасно надати товар у потрібному обсязі. Але якщо проаналізувати закупівлі, стане зрозуміло, що є всього кілька великих компаній, які відповідають цій вимозі», - зазначив блогер.

За його даними, на практиці це означає, що, наприклад, у тендері Львівської ОДА, де є лоти по 22-28 млн грн, не зможе прийняти постачальник, який без проблем здійснив 100 угод по три мільйони. Зате за новими правилами проходить компанія, що здійснила лише 2 договори по 25-30 мільйонів.

Експерт упевнений: сама по собі установка мінімальних сум виконаних договорів вже дискримінаційна, що підтверджували рішення АМКУ в подібних спорах. Не менш дискримінаційним є той факт, що тендери департаментів освіти спочатку "прописані" під конкретного постачальника, зазначає Рибальченко. За його словами, це компанії, які "прославилися" дивовижною любов'ю до них МОН часів Табачника.

"Департамент освіти ЛОДА в тендерних умовах визначає вимоги до низки лабораторних і демонстраційних наборів, яким повністю відповідають товари тільки одного виробника - ТМ Interschool. Згідно з даними з відкритих джерел, власником ТМ Interschool є фірма "ЕНСОФ", яка ще недавно називалася "НВП "ЕНГЛЕР". Також товари ТМ Interschool представлені на сайті компанії "БМС ТЕХНО", яка була конкурентом "ЕНСОФ" в торгах, щонайменше, 58 разів. Цікаво, що навіть перелік обладнання в кабінети фізики, хімії, біології за описом один в один відповідає наборам на сайті TM Interschool. Простими словами - замовник унеможливлює участь інших виробників і постачальників в цій закупівлі, а взяти участь в ній зможуть лише "ЕНСОФ" і її спаринг-партнер "БМС ТЕХНО", - пише в блозі Рибальченко.

За його даними, всі зазначені компанії помічені в десятках корупційних скандалів ще з часів міністра Табачника.

"ТОВ "ЕНСОФ" належить бізнесменам Михайлу Калиткіну і Святославу Серебрянському. Останній працював у Директораті програм розвитку освіти під керівництвом Дмитра Табачника в один час з Євгеном Баженковим, який сьогодні керує ІМСО і склав той самий лист МОН. Згідно з даними "Прозорро", в 2016-2019 рр. "ЕНГЛЕР" виграла тендерів на загальну суму майже 600 млн грн. Масштаб розкрадань можна уявити, а інтернет рясніє повідомленнями про факти корупції, фігурантом яких є "ЕНГЛЕР". "БМС Техно" має аналогічну скандальну історію", - зазначив Рибальченко. 

На думку блогера, зараз схеми Табачника активно повертаються в МОН, все вищеописане говорить про злагодженість дій чиновників-корупціонерів у спробі отримати контроль над держзакупівлями, як це було 10 років тому. «Компанії з орбіти керівництва МОН отримують ексклюзивні умови у великих тендерах. При цьому навіть попередній підрахунок свідчить про те, що держава втратить від цієї корупції сотні мільйонів гривень», - упевнений експерт.