Норвегія передасть україні лише 6 винищувачів / фото Getty Images

Сьогодні стало відомо, що Україна отримає від Норвегії шість винищувачів F-16, про це заявив прем'єр-міністр країни Йонас Гар Стере на саміті НАТО у Вашингтоні.  Як зазначає Defence Express, Норвегія вперше оголосила кількість F-16, які будуть передані Україні і їхня кількість значно менша за неофіційні оцінки.

"Норвегія, яка ще у 2022 році вивела всі F-16 з експлуатації, стала найменшим донором цих літаків до України. Наприклад Данія передає 19 літаків, Бельгія - 30, Нідерланди – 24", - зазначають експерти.

При цьому, як вказують у Defence Express, офіційно у Норвегії ніколи не оголошували, скільки саме літаків може бути передано. У неофіційних оцінках лунали цифри до 22 F-16, при цьому зазначалось, що далеко не всі з цих машин справні і деякі з них згодяться лише на запасні частини. У серпні 2023 року прем’єр країни зазначав, що ймовірно мова буде йти про менш ніж 10 машин.

Відео дня

Крім того, у січні 2024 року у Норвегії офіційно оголосили про передачу для навчання українських пілотів двох F-16.

"І те, що з 22 нібито наявних бортів у Норвегії у бойовому стані лише шість, а ще два - згодились лише для навчання, цілком закономірно, зазначають експерти.

Норвезькі F-16 були виведені з експлуатації вже два роки тому і станом на 2022 їх було 57 одиниць. При цьому з цієї кількості 32 вживаних винищувачів викупила Румунія. І звісно Бухарест одразу відбирав кращі та свіжіші літаки, зазначають у Defence Express.

Ще на 12 норвезьких F-16 претендувала приватна компанія Draken International, яка займається навчанням пілотів, однак ця угода була скасована.

"Тобто проблема більше не в тому, що Норвегія передає лише шість F-16, а в тому, що лише шість F-16 у країни, після двох років після списання, знаходяться у стані, що дозволяє вести бойові дії", - підсумовують експерти.

F-16 для України

Як заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, винищувачі F-16 вже цього літа літатимуть у небі України. Держсекретар США зазначив, що літаки надходять від Данії і Нідерландів.

Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що Україні необхідно щонайменше 128 винищувачів F-16, щоб ефективно протистояти Росії в небі. 

Вас також можуть зацікавити новини: