Нацбанк очікує поступового відновлення економіки України / REUTERS

У другому кварталі 2020 року реальний ВВП України скоротився на 11,4% в річному вираженні, до чого призвели жорсткі карантинні обмеження і зниження попиту, а також скорочення інвестицій.

Читайте такожЗеленський: зарплата в 5-6 тисяч гривень-це не бідність

Про це говоривши у коментарі Національного банку щодо зміни ВВП України у другому кварталі поточного року.

"Основним фактором поглиблення спаду ВВП очікувано стало скорочення внутрішнього попиту. Воно обумовлене як прямим впливом жорстких карантинних обмежень на економічну діяльність, так і непрямим – через невизначеність щодо подальшого розвитку ситуації з пандемією. Як наслідок, змінилася споживча поведінка громадян у бік зменшення купівлі товарів і послуг не першої необхідності та інвестиційна поведінка підприємств - у бік відстрочки бізнес-проектів", - йдеться в повідомленні.

Вагомим фактором падіння ВВП, зазначає регулятор, було падіння інвестицій. Валове накопичення основного капіталу зменшилося на 22,3% в річному вираженні. Скорочення інвестицій тривало внаслідок ослаблення зовнішнього і внутрішнього попиту і невизначеності законодавчого поля для окремих секторів, зокрема, альтернативної енергетики.

"Обсяги експорту товарів і послуг скоротилися (на 9% в річному вираженні), втім значно меншими темпами, ніж імпорт. Погіршення показників експорту було зумовлено падінням у сільському господарстві, слабким зовнішнім попитом і меншими обсягами транзиту газу, як і було передбачено угодою з "Газпромом". Водночас слабкий споживчий та інвестиційний попит зумовили стрімке скорочення імпорту (на 23,4%), через що внесок чистого експорту в зміну ВВП був позитивним", - йдеться в повідомленні.

Скорочення експорту було обумовлено спадом в сільському господарстві / REUTERS

Зазначається, що в II кварталі погіршилися показники діяльності фактично всіх галузей економіки. Значним внеском у падіння ВВП були пізніший старт жнив і Гірша врожайність пшениці. Разом зі слабкими показниками тваринництва це зумовило стрімке падіння доданої вартості в сільському господарстві. Окрім суттєвого просідання аграрного сектору, поглибилося падіння у промисловості, будівництві, IT, а також усіх секторах послуг.

"У третьому кварталі 2020 очікується поступове відновлення економіки. Цьому сприятимуть не лише м'які умови карантину, а й посилення зовнішнього попиту та активізація внутрішнього споживання. Однак економічну активність будуть стримувати збереження окремих обмежень в умовах адаптивного карантину, а також посилення ризиків подальшого зростання захворюваності коронавірусом", - йдеться в повідомленні регулятора.

Що цьому передувало

  • Державна служба статистики України підтвердила оприлюднену в серпні оцінку падіння реального ВВП України в другому кварталі 2020 року в річному вираженні - у порівнянні з другим кварталом 2019 року - на 11,4%.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram